Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 45.

MIASTO

Szpik darem życia. Potrzebni dawcy

poniedziałek, 22 kwietnia 2013 12:30 / Autor:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa razem z marszałkiem województwa namawiają do rejestrowania się potencjalnych dawców szpiku.

Kampania skierowana głównie do środowisk akademickich ma potrwać do końca września. W tym czasie studenci namawiani będą, by zarejestrować się jako dawcy w banku szpiku, co zwiększy szanse na uratowanie chorych nie tylko w świętokrzyskich szpitalach. Aby zostać dawcą szpiku, wystarczy oddać 4mililitry krwi do badań. Próbka zostanie w banku zachowana, a w razie zgodności z pacjentem, dawca zostanie poproszony o dalszą pomoc. Do akcji może się zgłosić każda chętna i zdrowa osoba w wieku od 18 do 50 lat.

Każdego roku w Polsce u 6 do 9 osób na każde 100 000 mieszkańców rozpoznaje się białaczkę lub inne choroby wymagające przeszczepu szpiku, a zaledwie 3 do 4 z nich może liczyć na zdrowe komórki macierzyste od członka rodziny. Dzięki przeszczepom udało się już uratować ponad 5 tysięcy osób, jednak dla bardzo wielu pomoc przychodzi za późno, ponieważ wciąż brakuje dawców.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO