Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Sprzeciwili się komunistom. Zostali odznaczenie Krzyżami Wolności i Solidarności

piątek, 18 października 2019 16:16 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek odznaczył 38 działaczy opozycji antykomunistycznej Krzyżami Wolności i Solidarności. To wyjątkowe wyróżnienie dla tych, którzy w czasie represji komunistycznych sprzeciwiali się reżimowej władzy.

Zwrot podatków

Prezes IPN podkreślił, że odznaczenia stanowią swoiste podziękowanie za działalność opozycyjną w okresie PRL. – Polska wyraża swoją wdzięczność dla tych, którzy nas doprowadzili do wolności i niepodległości. Dzisiaj honorujemy działaczy kieleckiej „Solidarności” i jej twórcom. Nie zaprzestali oni działalności po wprowadzeniu stanu wojennego. Dzięki nim w 1989 roku przyszła wolność i niepodległa Polska. Region świętokrzyski na mapie oporu i zmagań z władzą komunistyczną ma szczególne miejsce – mówił Jarosław Szarek.

Wśród odznaczonych był m.in. Stefan Chojnacki, działacz „Solidarności” w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach. – Jest mi bardzo przyjemnie, choć nigdy nie liczyłem, że za to, co robię w zakładzie pracy otrzymam jakąś nagrodę. Taka była potrzeba i nigdy nie żałowałem swojego czasu, ale zawsze byłem gotowy do pomocy współpracownikom. Tworzyłem w zakładzie struktury związku. Później było internowanie i szykany w pracy – opowiada wyróżniony opozycjonista.

Krzyż Wolności i Solidarności otrzymał także Zdzisław Konieczny, działacz NSZZ „Solidarność” Stoczni Remontowej „Nauta” w Gdyni. – Bardzo się cieszę, że ludzie o nas pamiętają. W stoczni byłem przez cały okres strajku. Później zostałem aresztowany i siedziałem w więzieniu. Kiedy wyszedłem zaczęły się prześladowania i musiałem z wybrzeża wyjechać. Teraz jestem osobą samotną i niepełnosprawną, więc każdy taki gest jest dla mnie niezwykle miły – mówił Zdzisław Konieczny.

Podczas ceremonii przed uczestnikami wydarzenia wystąpił pieśniarz Andrzej Kołakowski.

Pełna lista wyróżnionych:

STANISŁAW BUGAJSKI

BOGUSŁAW CHLEWICKI

STEFAN CHOJNACKI

MARCELI CZARNECKI

STEFAN DZIWOSZ

MAREK EBERHARDT

ROBERT FIGARSKI

JOLANTA GÓRECKA

KRZYSZTOF GRABOWIEC

WŁODZIMIERZ GREEN

 WALDEMAR GUMUŁA

 JERZY JABŁOŃSKI

MARIANNA JANEK

WALDEMAR KLUK

ZDZISŁAW KONIECZNY

 ANDRZEJ KOZIEŁ

STEFAN KRAJ

WIESŁAW KWIATKOWSKI

KRZYSZTOF MIKOS

KRZYSZTOF NURZYŃSKI

EUGENIUSZ PASZKO

ANDRZEJ PAWLIK

JÓZEF PŁOSKONKA

 WOJCIECH ANTONI PRZYBYLSKI

STANISŁAW PUSTUŁA

ANDRZEJ RAK

TADEUSZ RELIKOWSKI

MARIA RUTKOWSKA

STANISŁAW SERWICKI

MARIA SKOWRONEK

MAREK SKUZA

JAN SZPARAGA

MAREK ŚWIETLIŃSKI

LUCJAN WYSOCKI

JAN ZYZIK

Pośmiertnie:

HENRYKA GĄSOWSKA-RÓŻALSKA

MARIAN KULECKI

HENRYK EUGENIUSZ ZARZYCKI

(Fot. Mateusz Wolski)

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO