Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Specjalna dieta szansą dla chorych na padaczkę. Opowiedzą o niej w Szpitalu Kieleckim

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Specjalna dieta szansą dla chorych na padaczkę. Opowiedzą o niej w Szpitalu Kieleckim

06 kwietnia 2017 / Tekst
FOT. Łukasz Zarzycki FOT. Łukasz Zarzycki

Przy Szpitalu Kieleckim rusza bezpłatny Punkt Konsultacyjny Diety Ketogennej. Specjalny jadłospis, o którym będzie opowiadała  Monika Jaromin, koordynator Centrum Diagnozowania Padaczki, jest szansą między innymi dla chorych na padaczkę.   

- Jest to dieta medyczna  oparta na tłuszczach . Coraz częściej stosuje się ją w leczeniu  i wsparciu leczenia chorób neurologicznych, takich jak padaczka lekooporna, autyzm czy  choroba Alzhaimera. Wykorzystywana jest również w leczeniu otyłości, a także cukrzycy typu II. Ma udowodnione  działanie neuroprotekcyjne i może być stosowana w profilaktyce chorób otępiennych – wyjaśnia Monika Jaromin.  Należy jednak pamiętać, że wymaga ona zaangażowania i wiedzy. – Dietę można stosować tylko  pod kontrolą lekarza i wyszkolonego dietetyka. Jej podstawą są tłuszcze, które zaspokajają 85 procent zapotrzebowania energetycznego. Jest ona bardzo restrykcyjna. Każdy posiłek  musi mieć określoną ilość tłuszczów, białka i węglowodanów, których nie można przekroczyć. Oprócz żywienia musimy pilnować także badań. Musimy kontrolować cholesterol czy wątrobę – wymienia Jaromin.  

Specjaliści podkreślają, że dzięki takiej diecie ilość napadów u chorych na  padaczkę znacznie się zmniejsza, a czasami nawet minimalizuje do zera. Monika Jaromin przekonała się o tym osobiście. Jej syn cierpiący na padaczkę lekooporną podczas apogeum choroby miewał nawet sto napadów dziennie. Dziś prowadzi normalne życie. Napisała o tym w poradniku pt. „Dieta Ketogenna w leczeniu padaczki”.

- To właśnie cierpliwe stosowanie diety pomogło mu w całkowitym wyzdrowieniu. W Polsce ta forma leczenia dietetycznego dopiero się rozwija, stąd pomysł utworzenia punktu, w którym rodzice chorych dzieci mogliby poznać szczegóły dotyczące diety, nieodpłatnie skonsultować się ze specjalistą, otrzymać przepisy na potrawy odpowiednie w diecie ketogennej – powiedziała.

Bezpłatny Punkt Konsultacyjny mieści się przy Centrum Diagnozowania Padaczki w nowym skrzydle Szpitala Kieleckiego na III piętrze. Będzie czynny dwa razy w miesiącu - w drugi i ostatni czwartek miesiąca w godzinach od 11 do 16. Informacje pod numerem telefonu: 721 55 24 24.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna