Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Specjalna dieta szansą dla chorych na padaczkę. Opowiedzą o niej w Szpitalu Kieleckim

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WIADOMOŚCI KIELCE

Specjalna dieta szansą dla chorych na padaczkę. Opowiedzą o niej w Szpitalu Kieleckim

06 kwietnia 2017 / Tekst
FOT. Łukasz Zarzycki FOT. Łukasz Zarzycki

Przy Szpitalu Kieleckim rusza bezpłatny Punkt Konsultacyjny Diety Ketogennej. Specjalny jadłospis, o którym będzie opowiadała  Monika Jaromin, koordynator Centrum Diagnozowania Padaczki, jest szansą między innymi dla chorych na padaczkę.   

- Jest to dieta medyczna  oparta na tłuszczach . Coraz częściej stosuje się ją w leczeniu  i wsparciu leczenia chorób neurologicznych, takich jak padaczka lekooporna, autyzm czy  choroba Alzhaimera. Wykorzystywana jest również w leczeniu otyłości, a także cukrzycy typu II. Ma udowodnione  działanie neuroprotekcyjne i może być stosowana w profilaktyce chorób otępiennych – wyjaśnia Monika Jaromin.  Należy jednak pamiętać, że wymaga ona zaangażowania i wiedzy. – Dietę można stosować tylko  pod kontrolą lekarza i wyszkolonego dietetyka. Jej podstawą są tłuszcze, które zaspokajają 85 procent zapotrzebowania energetycznego. Jest ona bardzo restrykcyjna. Każdy posiłek  musi mieć określoną ilość tłuszczów, białka i węglowodanów, których nie można przekroczyć. Oprócz żywienia musimy pilnować także badań. Musimy kontrolować cholesterol czy wątrobę – wymienia Jaromin.  

Specjaliści podkreślają, że dzięki takiej diecie ilość napadów u chorych na  padaczkę znacznie się zmniejsza, a czasami nawet minimalizuje do zera. Monika Jaromin przekonała się o tym osobiście. Jej syn cierpiący na padaczkę lekooporną podczas apogeum choroby miewał nawet sto napadów dziennie. Dziś prowadzi normalne życie. Napisała o tym w poradniku pt. „Dieta Ketogenna w leczeniu padaczki”.

- To właśnie cierpliwe stosowanie diety pomogło mu w całkowitym wyzdrowieniu. W Polsce ta forma leczenia dietetycznego dopiero się rozwija, stąd pomysł utworzenia punktu, w którym rodzice chorych dzieci mogliby poznać szczegóły dotyczące diety, nieodpłatnie skonsultować się ze specjalistą, otrzymać przepisy na potrawy odpowiednie w diecie ketogennej – powiedziała.

Bezpłatny Punkt Konsultacyjny mieści się przy Centrum Diagnozowania Padaczki w nowym skrzydle Szpitala Kieleckiego na III piętrze. Będzie czynny dwa razy w miesiącu - w drugi i ostatni czwartek miesiąca w godzinach od 11 do 16. Informacje pod numerem telefonu: 721 55 24 24.

 

ZOSTAW KOMENTARZ