Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Solidarność uczciła 1 Maja

wtorek, 01 maja 2018 11:28 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Związkowcy z kieleckiej „Solidarności” uczcili Święto Józefa Robotnika. Na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie związku w kieleckim PKS. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i działacze Prawa i Sprawiedliwości.

– Od samego początku „Soldarności” jednym z jej celów było przywrócenie sensu temu świętu. Za czasów PRL ten dzień został zawłaszczony przez władze komunistyczne. Chcemy przywrócić również jego realny kształt, który przejawia się w mówieniu o sytuacji ludzi pracy. To świętowanie, ale także moment podsumowań. Warto przypomnieć, że Sługa Boży Pius XII ustanowił pierwszy dzień maja Świętem Józefa Robotnika. Nasz związek, silnie związany z katolicką nauką społeczną, wspomina więc także tego wielkiego patrona pracowników – mówi Waldemar Bartosz, Przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

Przewodniczący „Solidarności” tradycyjnie wystosował także „Posłanie na Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy”. Zawiera ono historię ruchu i postulatów robotniczych, ale również spojrzenie na aktualną sytuację pracowników w Polsce. – W „Posłaniu” mówimy o tym co nam się udało, czyli przywrócenie starego wieku emerytalnego, kwestia umów śmieciowych, których praktycznie już nie ma, czy zwiększenie płacy minimalnej. Patrzymy jednak również na to co przed nami – dodaje przewodniczący Bartosz.

Po złożeniu kwiatów, związkowcy udali się na Mszę Świętą do parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach, której przewodniczył biskup Piotr Skucha z diecezji sosnowieckiej.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO