Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

„Solidarność” świętowała

niedziela, 30 sierpnia 2015 23:42 / Autor: Damian Wysocki
Damian Wysocki

„Solidarność” świętuje w tym roku 35 – lecie. W niedzielę  w Kielcach odbyły się uroczystości, które zainaugurowały rocznicowy „Karnawał ”. Wiele ciekawych wydarzeń związanych z obchodami  35 – lecia związku czeka nas w następnych dniach. 

 

Uroczystości  rozpoczęły się  mszą świętą odprawioną o godzinie 11 w bazylice katedralnej. Homilię wygłosił biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan.  

Następnie w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich historycy z kieleckiej delegatury IPN wygłosili wykład o dziejach związku w regionie w latach 80.

O  19 na kieleckim Rynku wzniesiony został toast za „Solidarność”. Po nim związkowi odśpiewano gromkie „sto lat”.  

Przy okazji odsłonięta została wystawa plenerowa, którą przygotowało Muzeum Historii Kielc. Na kilkunastu planszach zaprezentowane zostały dzieje miasta na tle ruchów wolnościowych w Polsce.

Na zakończenie zebrani obejrzeli pokaz sztucznych ogni.

W czwartek 3 września o godzinie 17 w Archiwum Państwowym odsłonięte zostaną dwie wystawy. Pierwsza dotyczyć będzie działalności związku zawodowego na przestrzeni minionych 35 lat a druga opowie o młodzieży. Dzień później podczas gali w WDK wyróżnieni zostaną zasłużeni dla „Solidarności” oraz jej przyjaciele. Z kolei w sobotę 5 września chętni będą mogli przetestować swoją wiedzę o związku.

Oprócz tego w kieleckim kalendarium „Karnawału Solidarności” znalazły się debaty, kolejne wystawy czy koncert piosenek religijno-patriotycznych. Obchody 35-lecia istnienia „S” podsumowane zostaną 25 września.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO