Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

„Solidarność” rusza w miasto

wtorek, 23 sierpnia 2016 13:35 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

„Solidarność” walczy o wolne niedziele dla pracowników wielkopowierzchniowych sklepów. W sprawie obywatelskiego projektu ustawy ograniczającej handel związkowcy zbierają podpisy poparcia. Na co dzień podpis można złożyć w siedzibie Solidarności przy ul. Planty. Zbiórka ruszyła także na mostku nad Silnicą przy kieleckim deptaku, gdzie cyklicznie ma pojawiać się specjalny namiot. Waldemar Bartosz, przewodniczący Solidarności w regionie mówi, że to jednocześnie akcja informująca społeczeństwo o założeniach ustawy.

- Pierwszy paragraf ustawy mówi o zakazie handlu w niedziele, ale następnie uwzględnione zostały pewne wyłączenia. Dotyczą one kiosków, małych sklepów o powierzchni poniżej 50 metrów kwadratowych i tam gdzie właściciele są jednocześnie handlowcami. Jeśli ktoś nie chce mieć wolnej niedzieli i woli pracować w swoim sklepie, to jest jego sprawa. - mówi Waldemar Bartosz. - Nam chodzi o wolne dla pracowników najemnych w dużych sklepach – dodaje.

Według założeń ustawy, nie w każdą niedzielę obowiązywać będzie zakaz handlu. Wielkopowierzchniowe sklepy będą mogły być otwarte na przykład w niedziele przed świętami kiedy najczęściej robi się duże zakupy. Zakaz nie obowiązywałby też w Wielki Piątek i Wigilię przed Bożym Narodzeniem. W te dni, według projektu, mogłyby być otwarte do godziny 14. Ustawa zakłada liczne wyłączenia dopuszczające handel w niedzielę np. na stacjach benzynowych, w kioskach, sklepach na dworcach autobusowych, kolejowych, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, piekarniach, obiektach infrastruktury kryzysowej, szpitalach, szkołach. 

W siedzibie świętokrzyskiej „Solidarności” złożonych zostało ponad 8,5 tysiąca podpisów. Kolejne wciąż napływają z terenu całego regionu. 

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO