Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

„Solidarność” apeluje o repolonizację Elektrowni Połaniec

wtorek, 26 kwietnia 2016 13:12 / Autor: Radio eM
Radio eM

Świętokrzyska „Solidarność” przyjęła stanowisko w sprawie ewentualnej sprzedaży przez francuską Grupę Energie aktywów elektrowni w Połańcu. Zapowiedź takich działań pojawiła się w mediach. Zdaniem związkowców sprzedaż ma znaczenie dla przyszłości energetyki w Polsce oraz regionie a także lokalnego rynku pracy.

Elektrownia w Połańcu została sprywatyzowana w 2000 roku, wtedy państwową spółkę przejęła francuska firma Energie, która teraz zamierza pozbyć się swoich akcji, które  zdaniem związkowców ze świętokrzyskiej „Solidarności”  powinny wykupić spółki Skarbu Państwa – Ta elektrownia jest jedną z największych i produkuje 1/5 energii krajowej.  Polityka energetyczna państwa jest bardzo ważna i stąd nasz apel do władz, aby zadbały o repolonizację, czyli o to, aby Elektrownie  Połaniec kupiły spółki skarbu państwa. – tłumaczy Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”.

Związkowcy twierdzą, że najlepiej byłoby gdyby elektrownia została przejęta przez spółkę, która z Połańcem ma zbieżne cele energetyczne, czyli np. Tauron, PGE czy Enea.

W Elektrowni Połaniec i w spółkach od niej zależnych zatrudnionych jest ponad dwa tysiące osób , dlatego zdaniem Waldemara Bartosza ważnym jest, aby zatroszczyć się również o kwestie pracowników. – Tutaj chodzi o całą gospodarkę. Ci ludzie pracując otrzymują wynagrodzenie, z którego płacą podatki, a do tego kupują rozwijając handel i usługi itd. – wyjaśnia.

Zarząd „Solidarności” ze swoim apelem w sprawie elektrowni w Połańcu zwrócił się do Ministerstw: Rozwoju, Skarbu Państwa i Energii. Na dodatek członkowie Związku zwrócili się do Rady Dialogu Społecznego, aby ta w trybie pilnym wydała swoje oświadczenie w tym temacie.

Waldemar Bartosz podkreśla, że związkowcy otrzymują już pierwsze pozytywne sygnały ze strony władzy. - Rząd myśli podobnie tak jak my, to znaczy, że elektrownie trzeba repolonizować, czyli kupić z rąk francuzów przez którąś ze spółek skarbu państwa. – kończy przewodniczący świętokrzyskiej "Solidarności"

Poniżej prezentujemy stanowisko Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” 

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO