Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

MIASTO

Sieć szerokopasmowa w Świętokrzyskiem. Jest zgoda Brukseli

czwartek, 17 stycznia 2013 10:55 / Autor:

14 stycznia 2013 r. Komisja Europejska wydała zgodę na dofinansowanie pierwszej części Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. Powstanie ona w województwie świętokrzyskim. Akceptacja Brukseli oznacza, że projekt jest w pełni zgodny z polityką UE, a region otrzyma na jego realizację prawie 156 mln zł. To pierwsza decyzja w Polsce dla projektu regionalnej sieci szerokopasmowej.

 

Zgoda na dofinansowanie to dopełnienie wcześniejszych działań województwa. Świętokrzyskie jako pierwsze z 5 województw w Polsce Wschodniej rozstrzygnęło również przetarg na budowę sieci szerokopasmowej. Powstanie tam 1,4 tys. km światłowodów, a sieć obejmie swoim zasięgiem ponad 230 tys. osób. Województwo otrzyma prawie 156 mln złotych z Programu Rozwój Polski Wschodniej na budowę sieci światłowodowych. Koszt świętokrzyskiego projektu to ponad 200 mln zł.

Świętokrzyska sieć to część przedsięwzięcia Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW), które powstaje w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej. Celem projektów SSPW jest zwiększenie dostępu do Internetu na terenie pięciu województw Polski Wschodniej wśród mieszkańców, firm i instytucji. W efekcie powstanie nowoczesna infrastruktura ICT, obejmująca ponad 10 tys. km światłowodów i ponad tysiąc węzłów szkieletowo-dystrybucyjnych. Przeszkolonych zostanie też kilka tysięcy osób zagrożonych „wykluczeniem cyfrowym”. Rozbudowana infrastruktura światłowodowa umożliwi rozwój usług telekomunikacyjnych, w tym świadczenie usług nowej generacji – NGA. Całkowity koszt projektów to około 1,4 mld zł.

Zatwierdzenie dofinansowania przez Komisję Europejską to ostatni etap formalnej akceptacji projektów. Do tej pory wszystkie z nich uzyskały zgodę Brukseli na pomoc publiczną, tj. potwierdzenie, że ich realizacja nie naruszy konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

Konieczność akceptacji projektu przez Komisję Europejską wynika z wartości przedsięwzięcia. Jego koszt przekracza bowiem 50 mln euro, a realizacja takiej inwestycji wymaga osobnej zgody UE. Dlatego dokumenty trafiają do Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej, gdzie analizuje się celowość wydatkowania tak dużych kwot. Komisja ocenia szczególnie spójność z Priorytetami Programu i z innymi politykami wspólnoty, a także wkład projektu w osiągnięcie celów Programu.

Pozostałe cztery projekty – województwa lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – czekają na decyzję Brukseli. Trwają przetargi, prace ziemne rozpoczną się w tym roku.

Źródło: Informacja prasowa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO