Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Senatorowie przeciw KKSM

piątek, 31 stycznia 2014 13:04 / Autor: Maciej
Maciej

Senat głosami Platformy Obywatelskiej odrzucił projekt ustawy rekompensujący dużym firmom straty finansowe przy współwykonawstwie autostrad. Perspektywa odzyskania przez Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych ponad 62 mln zł za kruszywa oddala się. – Być może przedsiębiorstwa nie doczekają swoich należności, bo upadną – mówi Krzysztof Słoń, senator PiS.

Głosowanie w sprawie projektu odbyło się w środę na połączonym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej i Komisji Gospodarki Narodowej. – Projekt senacki zostanie rozpatrzony jeszcze na posiedzeniu senatu, ale już z niekorzystną opinią komisji. Strona rządowa przekonała senatorów, że propozycja jest niedobra i trzeba wykonać bardziej kompleksowe zmiany – dodaje rozgoryczony Krzysztof Słoń.

Wdrożona w zeszłym roku w życie ustawa o pomocy jedynie małym i średnim przedsiębiorstwom do 250 zatrudnionych pracowników została zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Nowa umożliwiałaby skorzystanie z wypłat odszkodowań dużym firmom. Senacki projekt zakładał również, że jeżeli pieniędzy nie będzie w stanie wypłacić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zostaną one przyznane z budżetu państwa.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

– Pozostaje nam czekać na następny krok rządu – informuje Słoń. – Padły deklaracje o spreparowaniu nowej ustawy. Jednak znając pośpiech strony koalicyjnej w tych sprawach ,prace mogą potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Jednak muszą coś zrobić, bo wisi nad nimi wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

KKSM nie może czekać. Na początku stycznia do Sądu Rejonowego w Kielcach wpłynęło pismo w sprawie „rozważenia możliwości sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego”. Chodzi o zmianę trybu upadłościowego z układu na likwidację. Zdaniem senatora PiS utracony został jeden z argumentów w walce o kielecką spółkę w sądzie. – Przynajmniej na razie oddaliła się szansa odzyskania należności w wysokości ponad 62 mln zł. Gdyby ta ustawa przeszła przez senat i sejm, „Marmury” w niedługim czasie otrzymałyby pieniądze.

– Te pieniądze należą się za wykonaną pracę. W przypadku braku podjęcia działań przez parlamentarzystów nad szybkim uchwaleniem ustawy i próbie likwidacji spółki, pracownicy podejmą decyzję o blokadzie dróg krajowych, w tym odcinka C autostrady A2 – powiedział w poniedziałek Jacek Michalski, przewodniczący zakładowej „S” w KKSM.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Przypomnijmy, że Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych są w stanie upadłości układowej. Początek problemów firmy miał miejsce tuż po prywatyzacji na rzecz Dolnośląskich Surowców Skalnych w 2011 roku. Możliwe nieprawidłowości przy prywatyzacji Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych badane są przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO