Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

MIASTO

Rok powstańców. We wtorek wspólna sesja Rady Miasta i Sejmiku

sobota, 19 stycznia 2013 13:23 / Autor:

W tym roku mija 150. rocznica powstania styczniowego. Inaugurację obchodów w województwie świętokrzyskim zaplanowano na najbliższy wtorek. Rozpocznie je uroczysta wspólna sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz kieleckiej Rady Miasta.

– Naszym celem jest nie tylko oddanie hołdu ludziom, którzy walczyli w powstaniu, ale też budowanie poczucia patriotyzmu wśród młodzieży – mówi Marian Kolus z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

W ramach tegorocznych obchodów zaplanowano ponad 40 wydarzeń upamiętniających bezprzykładny zryw około 150 tysięcy powstańców walczących z wojskami rosyjskimi w ponad 1200 mniejszych i większych bitwach. Wśród nich będą sesje popularnonaukowe, konferencje, spotkania z młodzieżą, rajdy szlakami powstańców oraz lekcje historyczne. Zorganizowane zostaną także wystawy historyczne, upamiętniające wydarzenia z lat 1863–64.

W Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku już możemy oglądać pamiątki związane z powstaniem styczniowym: broń, dokumenty, listy i fotografie. Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, oprócz ekspozycji literackiej, zaprezentuje ekskluzywne wydanie powieści „Wierna rzeka” z ilustracjami Moniki Żeromskiej. W Pałacu Biskupów Krakowskich od 29 stycznia czynna będzie wystawa malarstwa i instalacji „Biało–czerwona” Krzysztofa Oraczewskiego, zaś w tę niedzielę w Wąchocku odsłonięty zostanie pomnik jednego z dowódców powstania, Mariana Langiewicza.

Małgorzata Cioroch

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO