Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[VIDEO + GALERIA] Na Placu Artystów trwa festyn rodzinny z okazji święta policji

niedziela, 21 lipca 2019 13:25 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Trwa festyn rodzinny na kieleckim Placu Artystów. Został on zorganizowany w ramach obchodów setnej rocznicy powołania Policji Państwowej.

Na festynie każdy może porozmawiać z funkcjonariuszem wybranego pionu. –  Można u nas zapoznać się z przepisami ruchu drogowego. Odpowiadam na każde pytanie nurtujące uczestników ruchu. Przy naszym stoisku jest również możliwość spędzenia czasu z dziećmi, ponieważ mamy dla nich interaktywne maty, tekturowe sylwetki policjantów, do których można przyłożyć twarz i zrobić sobie zdjęcie jako policjanci. Można skorzystać z tablicy, na której dzieci mogą zapoznać się ze znakami drogowymi. Natomiast seniorom udzielamy specjalnych informacji, jak uchronić się przed niepowołanymi osobami, które zapukają do naszego domu, czyli o modnej w dzisiejszych czasach, metodzie „na wnuczka” – mówi sierżant sztabowy Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Swoje miejsce na policyjnym pikniku mają również ochotnicy z Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. – Jesteśmy przebrani za policjantów z 1936 roku, a na stoliku mamy rozłożone wyposażenie funkcjonariuszy z tamtego okresu. Natomiast koledzy są dzisiaj żołnierzami. Założyliśmy te mundury na święto policji, ponieważ chcemy podkreślić naszą współpracę z pułkiem oraz z Komendą Policji w Pińczowie – informują przedstawiciele Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii.

Ważnym miejscem na kieleckim Placu Artystów jest punkt, w którym chętni są uczeni udzielania pierwszej pomocy. – Przyjechaliśmy tutaj z Łodzi. Chcemy ludziom pokazać, jak udzielać pierwszej pomocy i przekonać ich, żeby nie bali się podejść do osoby, która jest poszkodowana i wymaga ratunku. Czy to jest proste? Myślę, że tak, ale pod jednym warunkiem.  Musimy chcieć to zrobić. Każdy, kto przybędzie na dzisiejsze spotkanie, ma możliwość poćwiczyć i pod okiem instruktorów wykonać na fantomie czynności związane z ratowaniem życia – tłumaczy Tadeusz Zagajewski, prezes zarządu Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Szkoły Ratownictwa w Łodzi.

Na festynie można również spróbować domowych potraw. – Przygotowałyśmy poczęstunek dla przybyłych tutaj kielczan, żeby pochwalić się tym, co robimy w powiecie pińczowskim. Mamy paszteciki z kapustą i z mięsem, jest swojski chlebek, pyszny smalec, małosolne ogórki, młoda kapustka z grzybami, różnego rodzaju ciasta, a także woda z sokiem, miętą. Dla dzieci przygotowaliśmy również masę nagród, które mogą zdobyć, jeśli będą wiedziały coś na temat bezpieczeństwa. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym – podkreśla szefowa kuchni Teresa Kozioł.  

Również przedstawiciele z Buska – Zdroju przyjechali do Kielc ze swoimi propozycjami. – Oferta naszego stoiska jest skierowana do starszych i młodszych. Mamy tutaj naturalne kosmetyki i ulotki z uzdrowiskami, a także wodę i miody. Przygotowaliśmy również próbki, które można wziąć i przetestować – podsumowuje Izabela Zając.

Policyjny piknik potrwa do godziny 17.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO