Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Radni Koalicji Obywatelskiej chcą odwołania Festiwalu Muzyki Tanecznej

piątek, 22 maja 2020 08:45 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Kieleccy radni Koalicji Obywatelskiej apelują do prezydenta Wenty o rezygnację z organizacji Festiwalu Muzyki Tanecznej.  Fundusze, zamiast na imprezę, miałyby zostać przeznaczone na działania kulturalne, edukacyjne i społeczne dla mieszkańców – napisano w interpelacji. 

Festiwal Muzyki Tanecznej organizowany w Kielcach przez Telewizję Polską to dwudniowe wydarzenie muzyczne, w którym biorą udział wykonawcy związani z muzyką disco polo i dance.

Współorganizatorem imprezy jest samorząd Kielc, który współfinansuje przygotowanie wydarzenia. Kolejna edycja festiwalu zapowiadana jest na wakacje 2020 roku. Jednak w opinii radnych KO, w tym roku miasto powinno wycofać się z jego organizacji.

"Miasto partycypując w kosztach wydarzenia ma przeznaczyć na jego organizację nawet 500 tys. złotych. Zwracamy się z wnioskiem o analizę możliwości wycofania miasta z organizacji imprezy. Dziś miasto Kielce i jego mieszkańcy są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a organizacja jakichkolwiek wydarzeń masowych w trwającym stanie epidemicznym stoi pod znakiem zapytania",  napisano w interpelacji, pod którą podpisali się radni Koalicji Obywatelskiej oraz  Jarosław Bukowski i Anna Kibortt z klubu Projekt Wspólne Kielce.

"Jednocześnie prosimy o udzielenie informacji, czy miasto z tytułu rezygnacji ze współorganizowania tegorocznej edycji festiwalu jest narażone na ewentualne koszty rozwiązania umowy. Zaoszczędzone fundusze będzie można przeznaczyć m. in. na działania edukacyjne, kulturalne i społeczne dla mieszkańców naszego miasta", czytamy.

– Pozostajemy cały czas w rozmowach z Telewizją Polską, która jest naszym partnerem przy organizacji tego wydarzenia, i z którą wiąże nas trzyletnia umowa. Rozmawiamy o tym, jak miałby wyglądać kształt imprezy w tym roku i czy w ogóle mogłoby do niej dojść. Pamiętajmy, że w Polsce wciąż obowiązuje stan epidemii i nie mogą odbywać się imprezy masowe z udziałem publiczności. Na chwilę obecną nie wiemy, kiedy polski rząd, w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki, wyrazi zgodę na ich organizację. Z tego powodu nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje w zakresie tegorocznego festiwalu – powiedział Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Pomysł Festiwalu Muzyki Tanecznej zrodził się w 2017 roku po sporach w sprawie organizacji ówczesnego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Decyzję o nawiązaniu współpracy podejmowali ówczesny Prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz Jacek Kurski, prezes TVP. Festiwal przez ostatnie dwa lata, we współpracy z TVP, organizowany był kieleckim  Amfiteatrze Kadzielnia.

Ubiegłoroczną  transmisję  festiwalu obejrzało około 5 mln widzów.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO