Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Radiologia w leczeniu i nie tylko

czwartek, 21 czerwca 2018 14:13 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Napromieniowane pokarmy, radiologia w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów, to tylko niektóre tematy poruszane na dzisiejszej Konferencji Inspektorów Ochrony Radiologicznej, która odbyła się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Spotkanie miało na celu przybliżenie tematu związanego z radiologią i bezpieczeństwem człowieka, który wykorzystuje lub poddaje się promieniowaniu. Dokładnie ten temat wytłumaczyła dyrektor Departamentu Ochrony Radiologicznej w Państwowej Agencji Atomistyki, Monika Skotniczna. –Praca w narażeniu jest przygotowana tak, aby pracujący czuł się bezpiecznie. Każdy pracownik jest monitorowany w tym, ile dawki promieniującej otrzymał i czy mieści się ona w granicach bezpiecznych. Natomiast pacjentów leczy się indywidualnie, co oznacza, że dla każdego pacjenta dobiera się odpowiednie i adekwatne procedury medyczne i sposoby leczenia- mówiła prelegentka.

Na spotkaniu nie zabrakło samych pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z radiologią w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. O postępie w tej dziedzinie nauki opowiedział Artur Szczodra z działu medycyny nuklearnej. – Postęp w medycynie jest zauważalny, ale z tego tytułu jest więcej procedur z zastosowaniem radiofarmaceutyków, z czym wiąże się również wydłużony czas pracy– tłumaczył pracownik ŚCO.

Konferencje na temat ochrony radiologicznej będą odbywały się przez dwa dni, a dla uczestników został udostępniony parking na terenie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO