Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Przy ciepłowni MPEC została otwarta farma fotowoltaiczna. Dzięki niej znacznie zmniejszą się opłaty za energię elektryczną zużywaną przez ciepłownię

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WIADOMOŚCI KIELCE

Przy ciepłowni MPEC została otwarta farma fotowoltaiczna. Dzięki niej znacznie zmniejszą się opłaty za energię elektryczną zużywaną przez ciepłownię

Kielce / 13 sierpnia 2019 / Tekst

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oficjalnie zainaugurowało funkcjonowanie farmy fotowoltaicznej. Została ona wybudowana na potrzeby ciepłowni miejskiej znajdującej się przy ulicy Hauke - Bosaka w Kielcach.

Farmę, która powstała na terenach MPEC przy ulicy Pileckiego, tworzą dwie niezależne mikroinstalacje o sumarycznej mocy nominalnej prawie stu kilowatów. Przy sprzyjających warunkach pogodowych 332 panele fotowoltaiczne będą produkować ponad 90 megawatogodzin energii rocznie. Farma zabezpieczy w okresie letnim zapotrzebowanie urządzeń elektrycznych ciepłowni. Dzięki temu zmniejszy się użycie energii elektrycznej z tradycyjnych nośników i ustabilizują koszty produkcji ciepła dla mieszkańców osiedli Barwinek, Kochanowskiego i Ściegiennego.

- W czerwcu dzięki farmie fotowoltaicznej opłaty za energię elektryczną zużywaną przez ciepłownię były niższe o 5 tysięcy złotych. Ponadto w godzinach o najlepszym nasłonecznieniu mamy nadprodukcję energii w stosunku do zapotrzebowania kotłowni. Dzięki temu w przyszłości będziemy odprowadzać te nadwyżki do sieci - mówi Jan Karwasiński, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach. - Jest to dobry kierunek dla dużych miast, bo oprócz wymiernych korzyści ekonomicznych, ma bardzo duże znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego - dodaje Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Inwestycja kosztowała ponad 340 tysięcy złotych i w całości została sfinansowana ze środków MPEC.

ZOSTAW KOMENTARZ