Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

„Przestrzenie Sztuki” w Kielcach. KTT powołany do ogólnopolskiego programu artystycznego

środa, 29 lipca 2020 15:51 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Kielecki Teatr Tańca otrzymał dwieście tysięcy złotych dofinansowania na realizację ogólnopolskiego programu „Przestrzenie Sztuki”. Zgodnie z założeniem inicjatywa ma przyczynić się do rozwiązania fundamentalnych problemów hamujących rozwój polskich środowisk twórczych.

Pilotażowa edycja programu obejmuje powołanie ośmiu przestrzeni - czterech ogniskujących wokół teatru i czterech wokół tańca. Wśród wyróżnionych znalazł się między innymi KTT.

⁃ Myślę, że to duży krok naprzód. Każda złotówka zainwestowana w kulturę zwraca się przecież przynajmniej dwukrotnie - mówi Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc. - Jest to tym bardziej ważne, że wielu artystów, z różnych dziedzin, często nie ma gdzie rozwijać swoich zainteresowań. Ten program im to ułatwi i pomoże w promowaniu lokalnej sztuki na arenie ogólnopolskiej - dodaje.

Udział w programie nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania dyrekcji KTT - Elżbiety i Grzegorza Pańtaków. ⁃ Najważniejsza jest radość z tego, że program daje nam możliwość łączenia ludzi. Już sama jego nazwa sugeruje, że będzie to miejsce nieograniczone, otwarte dla wszystkich. Swoje działania skierujemy więc zarówno do osób młodych, jak i seniorów. Do tej pory taniec był traktowany w naszym kraju drugorzędnie, teraz w końcu nabierze znaczenia - mówi Elżbieta Pańtak.

⁃ KTT w ostatnich latach bardzo się rozwinął. Stał się ważną instytucją w skali całego kraju. Dlatego nie mógł zostać pominięty w programie. Mamy nadzieję, że inicjatywa będzie się stale rozwijać - dodaje Grzegorz Pańtak.

W ramach „Przestrzeni Sztuki” w Kielcach ruszą cztery projekty. Dwa z nich zostaną skierowane do seniorów, jeden oprze się na filmowaniu i montażu tańca, kolejny pozwoli na stworzenie otwartych rezydencji.

⁃ Taniec zawsze był w Polsce niedoceniany. A przecież mamy tutaj świetnych tancerzy i wspaniałe osiągnięcia. Cieszę się więc, że w końcu wszystko przybrało taką formę - mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Przestrzenie kojarzą się z wolnością, z czymś nieprzewidywalnym, co jest oddawane komuś, kto ma talent i wypełni tę przestrzeń swoją kreatywnością. Na to właśnie czekamy - dodaje.

Program zakłada prowadzenie działalności edukacyjnej i animacyjnej angażującej lokalne społeczności. - Chcieliśmy stworzyć artystom „dom”. Miejsce, do którego będą mogli wracać. W końcu tancerze mają głos - stwierdza Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie.

Przestrzenie Sztuki powstaną również w Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Pilotaż potrwa niemal do końca 2020 roku.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO