Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Poznają Polskę i Kielce

środa, 05 lipca 2017 16:49 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

17 osób z Ukrainy odwiedza Kielce i poznaje historię Polski, nasz język oraz zabytki. Grupa przyjechała z Korostyszewa koło Żytomierza. To głównie potomkowie tamtejszej rdzennej ludności polskiej, dręczonej w ramach stalinowskich czystek w latach 1937-39. W odkrywaniu polskich korzeni pomaga im niedawno odtworzona parafia rzymskokatolicka w Korostyszewie.

Rodaków zza wschodniej granicy zaprosił kielecki oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i regionalne struktury NSZZ „Solidarność”. - Corocznie zapraszamy ludzi, którzy odzyskują polskość i wiarę swoich przodków. Cel jest oczywisty. Oni chcą, mówiąc lapidarnie, „powąchać polskości”. Ci ludzie są żywo zainteresowani Jasną Górą, Krakowem, Warszawą, naszymi zabytkami - mówi Waldemar Bartosz, przewodniczący regionalnych oddziałów Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i „Solidarności”.

Opiekunem grupy jest ksiądz Andrzej Baczyński, proboszcz parafii w Korostyszewie, który pomaga odbudować identyfikację z polskością wśród parafian. - W naszej grupie są osoby, które mają polskie pochodzenie, niektórzy mają nawet kartę Polaka. Jednak jest to grupa wymieszana tak samo, jak nasza parafia i społeczeństwo. Zatem są z nami także osoby, które są w pełni Ukraińcami. Niemniej, wszyscy jesteśmy sympatykami Polski i spraw polskich – mówi ksiądz Andrzej Baczyński.

Jak mówi ksiądz Baczyński, do Polski przywiózł młode małżeństwa, które chcą coś zmienić w swoim kraju. Przybyłych ugościła kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w „Przystanku Historia”. Pracownicy IPNu opowiedzieli o martyrologii Polaków na Kresach Wschodnich w latach 1939-45.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO