Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Pomnik śp. Przemysława Gosiewskiego odsłonięty

niedziela, 27 października 2019 15:17 / Autor: Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

Kilkuset kielczan, rodzice, żona z dziećmi oraz władze państwowe i samorządowe, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim wzięły dzisiaj udział w odsłonięciu monumentu wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, który zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kieleckiej katedrze; w swojej homilii ksiądz Dariusz Gącik odniósł się do osoby zasłużonego parlamentarzysty świętokrzyskiego: - Droga służby świętej pamięci Przemysława Gosiewskiego zakończyła się pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku. W sercach wielu ludzi pozostała pustka i tęsknota, a na wigilijnym stole puste nakrycie. Ale pamiętajmy: to nie śmierć oddziela ludzi od siebie, ale brak miłości. A nasi drodzy zmarli nie są nieobecni, są tylko niewidzialni – mówił wikariusz generalny diecezji kieleckiej.

Po zakończeniu Eucharystii zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkowymi tablicami znajdującymi się na murach katedry. Następnie udali się na ulicę Warszawską, by dokonać odsłonięcia pomnika. Biorący udział w ceremonii ojciec zmarłego polityka, Jan Gosiewski, ze wzruszeniem powiedział do zebranych: - Dziękuję za to, że państwo przybyliście tutaj w tym ważnym dla nas  momencie. Mój syn zawsze mówił „Świętokrzyskie, cudne. Pracowałem jak tylko mogłem, wszystko zrobiłem, co mogłem zrobić dla tej ziemi”. Dziś społeczeństwo Kielc tym pomnikiem dziękuje mu za tę pracę. Przechodząc, zatrzymaj się i pomyśl młody człowieku, kto to jest i co zrobił dla Świętokrzyskiego  – mówił pan Gosiewski.

Odsłonięcia pomnika wspólnie dokonali mama Jadwiga, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz inicjator pomysłu senator Krzysztof Słoń.Współpracujący bardzo blisko z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim, Jarosław Kaczyński podkreślił wyjątkowość swojego kolegi:  – Był on  najbardziej niezwykłym człowiekiem, jakiego w swoim życiu spotkałem. Bez niego nie moglibyśmy przetrwać najcięższych czasów i stworzyć Prawa i Sprawiedliwości – powiedział.

Uroczystości zakończyły się złożeniem pod monumentem kwiatów i zniczy, a wszyscy obecni, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, wpisali się do specjalnej księgi pamiątkowej, która została wystawiona na prośbę rodziny tragicznie zmarłego polityka.  

Dodajmy, że twórcą pomnika jest Stanisław Milewski, który zrealizował monumenty Anny Walentynowicz, świętego Jana Pawła II czy Ronalda Reagana. Uśmiechnięty Przemysław Gosiewski stoi, dotykając mównicy, która swoim kształtem nawiązuje do konturów naszego kraju. Bo jak powiedział senator Krzysztof Słoń: - Świętej pamięci Przemysław Gosiewski sprawił, że to nasze państwo mogło być budowane,  mogło stawać się coraz piękniejszym - tłumaczył.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO