Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Pomnik Gosiewskiego stanie przy ul. Warszawskiej w Kielcach

środa, 11 lipca 2018 14:00 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Kielecki pomnik Przemysława Gosiewskiego stanie prawdopodobnie przed "Przystankiem Historia" IPN przy ulicy Warszawskiej. O zgodę na budowę monumentu w tym miejscu wystąpił do prezydenta Kielc senator PiS Krzysztof Słoń, przewodniczący komitetu społecznego budowy pomnika.

 

Trwają prace przygotowujące projekt uchwały i zostanie on przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta. - Mam nadzieję, że będzie zgoda radnych na taką właśnie lokalizację pomnika. Tym bardziej, że przy przekazywaniu informacji o planach budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego nie budziło to kontrowersji i w atmosferze konsensusu było przyjmowane - mówił  Senator PiS Krzysztof Słoń.

Pomnik będzie przedstawiał przemawiającego Przemysława Gosiewskiego stojącego na mównicy z orłem. Monument będzie wykonany prawdopodobnie ze świętokrzyskiego kamienia, jednak postać premiera zostanie odlana z brązu.

Długo trwały dyskusje na temat miejsca, w którym powstanie pomnik Gosiewskiego. - To miejsce zostało wybrane po analizie innych, na przykład przy dworcu, przy ulicy Gosiewskiego, przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Paderewskiego oraz okolic ul. Leśnej i skwerku przy dawnym Biurze Wystaw Artystycznych - dodał senator PiS.

Nadal jednak trwa zbiórka funduszy na budowę monumentu upamiętniającego Przemysława Gosiewskiego. Chętne osoby mogą wpłacić pieniądze na  konto Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Przemysława Gosiewskiego w Kielcach.

Pomnik stanie przy ulicy Warszawskiej najwcześniej jesienią.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO