Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Politechnika zainaugurowała rok akademicki

poniedziałek, 03 października 2016 14:09 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Wdrożenie nowej polityki promocyjnej i współpraca naukowa z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego – to jedne z głównych zadań, jakie w nowym roku akademickim stawia przed Politechniką Świętokrzyską jej nowy rektor, profesor Wiesław Trąmpczyński.

Wystąpienie rektora, immatrykulacja studentów pierwszego roku, wspólne odśpiewanie Gaudeamus Igitur. To scenariusz wydarzeń, jakie co roku rozgrywają się na początku października na polskich uczelniach. Rok akademicki zainaugurowała już jedyna uczelnia techniczna w regionie. Rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Wiesław Trąmpczyński w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na problemy, z jakimi musi sobie poradzić uczelnia w najbliższych latach. Jednym z nich jest wyraźny spadek liczby studentów. – Mamy nieco ponad 9 tysięcy studentów. Niezbędna jest zmiana  dotycząca promocji uczelni. Musimy wdrożyć nowoczesną informację o ofercie uczelni trafiającą bezpośrednio do potencjalnych studentów. Chcemy pozyskać takich studentów, którzy będą widzieli swój cel w uzyskaniu wykształcenia politechnicznego – powiedział rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Profesor Trąmpczyński dostrzegł też potrzebę ścisłej współpracy naukowej z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. – Możemy tworzyć wspólne, uzupełniające się zespoły. Wielkie osiągnięcia medycyny nie byłyby przecież możliwe bez współpracy z inżynierami. Rozwój mikrobiologii nie byłby możliwy bez mikroskopów – zauważył w wystąpieniu.

Inauguracja roku to jednak ważny dzień przede wszystkim dla studentów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę na uczelni. Ci, którzy zdecydowali się właśnie na uczelnię techniczną są przekonani, że taki wybór to inwestycja w przyszłość. – Zaczynam studia na kierunku odnawialne źródła energii. Spotkałem się z twierdzeniami, że to przyszłościowy kierunek, więc postanowiłem spróbować swoich sił. Myślę że studia tutaj są lepszym wyborem niż studia humanistyczne na uniwersytecie – powiedział naszemu reporterowi Adrian Pargieła.

W najbliższy czwartek nowy rok akademicki zainauguruje Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

 

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO