Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Czerwona Góra dostanie pół miliona na tomograf

środa, 18 lipca 2018 11:36 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Szpital św. Rafała w Czerwonej Górze otrzyma pół miliona złotych na dofinansowanie zakupu nowego tomografu komputerowego – taką decyzję podjął Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

Z wnioskiem o dofinansowanie zakupu tomografu do Zarządu Województwa zwrócił się dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze. - Wnioskowaliśmy o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na zakup nowego tomografu. Liczymy również na pomoc ze strony wojewody, aby zwróciła się ona o dofinansowanie od ministerstwa na zakup potrzebnego sprzętu - mówił dyrektor szpitala Youssef Sleiman.

Koszt całej inwestycji szacowany jest przez lecznicę w Czerwonej Górze na ponad 4 miliony złotych. Przyznane przez Zarząd Województwa 500 tysięcy złotych oraz ok. 130 tysięcy złotych z budżetu szpitala, będą wkładem własnym przedsięwzięcia. Pozytywna opinia o  inwestycji w sektorze zdrowia  samorządu województwa pozwala na pozyskanie pozostałej kwoty na zakup z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

Planowana inwestycja zakłada zastąpienie aktualnie eksploatowanego urządzenia sprzętem nowej generacji oraz wykonanie w tym celu niezbędnej adaptacji pomieszczenia. - Tomograf jest bardzo potrzebny, bo badania pacjentów szpitalnych i ambulatoryjnych trwają przez cały dzień. Na aparacie, który aktualnie mamy, nie można wykonywać badań profilaktycznych dla pacjentów z podejrzeniem raka płuc. Dodatkowo tomograf jest używany do przeprowadzania badań ortopedycznych, urologicznych, jamy brzusznej. - dodał dyrektor Sleiman.

Szpital św. Rafała w Czerwonej Górze jest wiodącym w diagnostyce chorób pulmonologicznych. Dziennie wykonuje się w nim ponad 25 badań tomografem komputerowym, co w miesiącu daje ok. 750 przebadanych pacjentów.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO