Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 45.

MIASTO

Umowa na budowę wieży

środa, 03 kwietnia 2013 10:59 / Autor:

Ojcowie Oblaci wraz z samorządowcami i przedstawicielami wykonawcy podpiszą w czwartek umowę dotyczącą odbudowy zabytkowej wieży klasztornej na Świętym Krzyżu.

Dofinansowanie ze środków UE obejmuje 85% kosztów kwalifikowanych. Całkowita wartość projektu to niemal 7,5mln zł. Przetarg na odbudowę wieży oraz remont i konserwację zabytkowego wirydarza wygrała firma Furmanek Reneval z Daleszyc, proponując niespełna 5,8mln zł. Prace rozpoczną się już wiosną, potrwają przynajmniej rok. Zrekonstruowana wieża będzie miała nieco ponad 50 m wysokości. Przy odbudowie zostaną wykorzystane niektóre elementy wieży zburzonej przez wojska austriackie w 1914 roku. Powstanie również wieża widokowa, z której przy dobrej pogodzie będzie można zobaczyć szczyty Tatr.

- Wieża stanie się nie tylko nowym pięknym elementem klasztoru, nawiązującym do jego historii, ale również znaczącą atrakcją dla turystów i pielgrzymów odwiedzających serce regionu świętokrzyskiego – zapewniają ojcowie Oblaci.

Nowy blask zyska także wirydarz, czyli przyklasztorny ogród. Jego konserwacja obejmie elewację, posadzkę i studnię.

Wydarzenie to ma być jednocześnie zwieńczeniem tegorocznych uroczystości związanych z nadaniem kościołowi Trójcy Świętej tytułu Bazyliki Mniejszej. Główne obchody związane z tym wyróżnieniem zaplanowano na 16 czerwca 2013 r.

 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO