Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Pierwszy w Polsce Marsobus wyjechał na ulice Kielc. Dowiesz się w nim wszystkiego o Czerwonej Planecie

wtorek, 20 sierpnia 2019 13:39 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Ile trwa doba marsjańska? Jak długo trwa rok na Czerwonej Planecie i dlaczego marsjańska ziemia ma rdzawy kolor? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących Marsa będzie można znaleźć w marsjańskim autobusie edukacyjnym, który we wtorek, 20 sierpnia wyruszył na ulice Kielc.

Autobus będzie kursował na wielu różnych liniach, promując przy tym finał międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Chellenge, który odbędzie w połowie września w Kielcach. 

W dniach 13-15 września do Kielc przyjedzie blisko 400 młodych konstruktorów z pięciu kontynentów, którzy wezmą udział w finale European Rover Chellenge. – Okazuje się, że ludzie niewiele wiedzą o tej imprezie, dlatego postanowiliśmy przygotować Marsobus, który przybliży ideę tego wydarzenia. Ma on też za zadanie popularyzować wiedzę o kosmosie i zaszczepiać pasję do nauki u osób w każdym wieku – informuje Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i organizator europejskich zawodów łazików.

– W autobusie znajdują się monitory na których będą wyświetlane informacje, jest to pierwsza w Polsce taka inicjatywa w Polsce. Pojazd został włączony do regularnego taboru MPK i będzie kursował na wielu różnych liniach do 13 września, czyli do rozpoczęcia zawodów ERC – dodaje organizator.  

Współorganizatorem wydarzenia są Politechnika Świętokrzyska oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice. – Niedługo na teren przy PŚk zostanie nawieziona ziemia, przypominająca kolorem tę na Marsie i odbędą się wyczekiwane zawody, do których solidnie się przygotowujemy. Uczestnicy zmagań będą mogli korzystać z sal naszej uczelni, jeśli będzie taka potrzeba również z laboratoriów, co wiąże się z promocją Politechniki – podkreślił rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński.

– Jeśli myślimy o rozwoju świętokrzyskiej gospodarki musimy stawiać na nowoczesne technologie. Te zawody są jednym z argumentów, który powoduje, że przedsiębiorcy wybierają województwo świętokrzyskie, aby tu realizować swoje przedsięwzięcia inwestycyjne. Drugim argumentem jest budowa Głównego Urzędu Miar. Mamy ogromny potencjał i chcemy go wykorzystywać  – zaznaczył Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.

Pierwszymi pasażerami Marsobusu oprócz organizatorów byli: marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz poseł Krzysztof Lipiec.

Autobus zarówno w środku, jak i na zewnątrz zdominowały charakterystyczne dla Czerwonej Planety kolory. Dzięki temu podróżujący będą mogli nie tylko lepiej poznać Marsa i dowiedzieć się między innymi, jakie polskie instrumenty są już obecne w marsjańskich misjach, ale również poczuć jego wyjątkowy klimat.

Autobus edukacyjny jest efektem współpracy firmy komunikacyjnej Planet Partners, członka Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, z organizatorami ERC oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO