Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Ogród Botaniczny instaluje budki lęgowe

środa, 15 kwietnia 2020 10:43 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Ogród Botaniczny
Beata Kwieczko

W kieleckim Ogrodzie Botanicznym zainstalowanych zostało prawie 50 nowych budek lęgowych dla ptaków i innych zwierząt. Pracownicy przez cały czas prowadzą też prace, aby otworzyć obiekt jak to tylko będzie możliwe.

Instalacja nowych budek była możliwa dzięki dofinansowaniu na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej gminy Kielce. - Udało nam sie zakupić zestaw 49 budek lęgowych, składający się aż z 17 różnych typów. Są one przeznaczone dla różnych zwierząt, w większości dla ptaków. Zamieszkają w nich m.in. sowy, nietoperze, wiewiórki, popielice i orzesznice - wylicza Bartosz Piwowarski, zastępca kierownika Ogrodu Botanicznego w Kielcach.

Wszystkie budki mają ciekawe rozwiązania technologiczne i zabezpieczające lęgi przed drapieżnikami. W ramach projektu udało się zakupić też lunetę krajobrazową, lornetki oraz namioty, które będą służyły do prowadzenia zajęć edukacyjnych w plenerze.

Obecnie Ogród Botaniczny jest zamknięty ze względu na pandemię koronawirusa, ale pracownicy nie próżnują i cały czas wykonują różne prace. - Są to prace porządkowe, wysiewanie trawników, podlewanie, przycinanie róż i hortensji. Wszystko ukierunkowane jest na to, abyśmy w każdej chwili mogli otworzyć ogród dla zwiedzających - mówi Bartosz Piwowarski.

W ogrodzie ma też powstać miejsce, gdzie będzie można coś zjeść i napić się kawy lub herbaty.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO