Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

O czym rozmawiali Wenta z Lubawskim?

piątek, 09 listopada 2018 20:37 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

W piątek doszło do spotkania prezydenta elekta Bogdana Wenty z ustępującym włodarzem miasta Wojciechem Lubawskim. Obaj panowie spotkali się w ratuszu i omawiali sytuację budżetową i kadrową.

Do magistratu Wenta przyszedł z Danutą Papaj, wiceprezes zarządu stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie i zarazem poważną kandydatką na jednego z wiceprezydentów Kielc.

Obie strony niezbyt chętnie komentują piątkowe spotkanie, ale jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie omawiano na nim m.in. sprawy kadrowe. Nowa władza będzie musiała w ciągu najbliższych kilku miesięcy powołać osoby na kilka bardzo ważnych stanowisk. Pierwszą z nich jest stołek dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, gdzie z dniem 31 stycznia odchodzi na emeryturę Marian Sosnowski. W ten sam sposób odchodzi w lipcu przyszłego roku Ryszard Muciek, dyrektor wydziału usług komunalnych i zarządzania środowiskiem. W tym samym czasie ma odejść Zygmunt Mazur, dyrektor zakładu obsługi urzędu miasta. Natomiast w październiku pracę z kieleckim Geoparkiem ma zakończyć dyrektor Elżbieta Czajkowska. Być może jesienią odejdzie też dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, Włodzimierz Stępień.

Nie wiadomo kto zostanie powołany na ich miejsce, ale prawdopodobnie na każde z tych stanowisk zostanie ogłoszony konkurs. - Podtrzymuję to, co mówiłem w kampanii wyborczej. Jesteśmy otwarci na różne propozycje, ale to konkursy mają zadecydować.  Wyznacznikiem nie mogą być barwy partyjne tylko kompetencje - mówił podczas wywiadu dla Radia eM, nowy prezydent.

Kolejny temat jaki został podjęty na spotkaniu to przyszłoroczny budżet. Nieoficjalnie mówi się o sporych cięciach w poszczególnych wydziałach i instytucjach miejskich związanych z brakującymi pieniędzy na oświatę. Na razie brakuje ok. 10 mln zł. Nowy budżet przygotowany przez poprzednie władze musi być uchwalony bardzo szybko, jeszcze przed końcem roku. To sprawa, której najbardziej obawiają się nowe władze. - Ja dostaje właściwie gotowy budżet. On potwierdza strategię podjętą przez poprzedniego prezydenta. My możemy mówić o nowej strategii dopiero na 2020 rok - tłumaczy prezydent elekt.

Zaprzysiężenie nowego włodarza miasta oraz radnych odbędzie się 22 listopada na pierwszej sesji Rady Miasta.   

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO