Dąbrowa 750x200

Na antenie: Lato od rana
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»O cierpieniach polskiej wsi w IPN

Na antenie: Lato od rana
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

O cierpieniach polskiej wsi w IPN

Kielce / 12 czerwca 2018 / Tekst

„Wieś polska podczas okupacji niemieckiej” – tak brzmiało hasło konferencji zorganizowanej dziś w Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Historycy wygłosili referaty dotyczące nie tylko II wojny światowej, ale również XIX w..

Konferencja odbyła się w ramach obchodów ustanowionego przez Prezydenta RP Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 75. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów. – Michniów jest pewnym symbolem. Symbolem martyrologii wsi i męczeństwa. Myślę, że wiadomości i informacje na temat tego co działo się podczas okupacji na terenach wiejskich nie są powszechne. Toczy się obecnie spór o pamięć historyczną. Musimy pokazywać jak Polacy stawiali czoła niemieckiemu okupantowi – mówi dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach.

Podczas spotkania głos zabrał m.in. prof. Jerzy Gapys z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Polski chłop podczas II wojny światowej odgrywał bardzo ważną rolę w walce z Niemcami. Cała wieś była zapleczem dla podziemia zbrojnego. Dostarczano żywność i niezbędne surowce – opisuje działalność ludności wiejskiej prof. Gapys.

Swoje referaty wygłosili również dr Marek Jedynek i dr Tomasz Domański z IPN oraz Ewa Kołomańska z Muzeum Wsi Kieleckiej.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna