Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Niepełnosprawni znajdą pomoc w budynku na Pietraszki? Plany są ambitne

czwartek, 06 sierpnia 2020 14:15 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Fundacja Gramy z Tobą
Michał Łosiak

Przed wojną miał być tutaj uniwersytet, a dziś w planach jest utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej. W ośrodku przy ulicy Pietraszki ma powstać pracownia pszczelarska, ogrodnicza, cukiernicza i rękodzielnictwa. Również my możemy pomóc w tym wielkim dziele. – Chcemy wesprzeć niepełnosprawnych poprzez pracę – mówi ks. Witold Janocha, prezes Fundacji Gramy z Tobą.

Budynek przy ulicy Pietraszki w Kielcach powstał w 1939 roku. Miał się tu mieścić Katolicki Uniwersytet Ludowy, jednak plany przekreślił wybuch II wojny światowej. W jej trakcie stacjonował tu garnizon niemiecki, a po wojnie siostry Albertynki prowadziły w tym miejscu placówkę opiekuńczą. Komunistyczne władze zabrały jednak obiekt, który został zwrócony diecezji kieleckiej w połowie lat 90-tych.

Teraz zarząd nad budynkiem otrzymała Fundacja Gramy z Tobą. Plany są ambitne. Na terenie trzykondygnacyjnego obiektu z dwunastoma salami i pięciohektarowej działce ma powstać Zakład Aktywności Zawodowej, który pomoże osobom niepełnosprawnym. Na początek wsparcie ma znaleźć tutaj 30 osób. – Staramy się pomagać niepełnosprawnym poprzez rehabilitację, ale doszliśmy do wniosku, że istnieją duże potrzeby wsparcia takich osób poprzez pracę – przyznaje ks. Witold Janocha.

Niepełnosprawni, oprócz pracy, będą mieli zapewnioną rehabilitację i możliwość wejścia na otwarty rynek pracy. – Chcemy utworzyć cztery pracownie. Są to piękne tereny, dlatego planujemy, że powstanie tam pasieka i pracownia pszczelarska. Utworzymy także ogród zielarski. Zioła chcemy później dystrybuować i sprzedawać. Sama praca w tym ogrodzie będzie mieć charakter terapeutyczny. Powstaną również pracownie rękodzielnictwa i cukiernicza. Chcemy stworzyć linię naszych ciastek, które będziemy sprzedawać poprzez sieci handlowe – informuje prezes Fundacji Gramy z Tobą.

Budynek, w którym ma powstać ośrodek wymaga jednak remontu i dużych środków. Fundacja uruchomiła zbiórkę na zakup platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych. – Wierzę, że wspólnymi siłami się to uda i nasz zakład powstanie – dodaje ks. Witold Janocha i mówi o kolejnych planach związanych z tym miejscem. W przyszłości ma tu zostać uruchomiona rehabilitacja.

Zbiórka na zakup platformy schodowej dla niepełnosprawnych: https://zrzutka.pl/x8zjb2

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO