Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Może jeszcze w październiku skorzystamy z nowego przystanku na ulicy Żelaznej

środa, 16 października 2019 11:40 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

O przystanek na wschodniej części ulicy Żelaznej mieszkańcy Kielc walczyli od lat – interpelacje w tej sprawie składali także radni. Obecnie ustalono już jego dokładną lokalizację – zatoczka dla autobusów będzie zbudowana powyżej skrzyżowania z ulicą Wspólną - tam, gdzie obecnie znajduje się pas włączania do ruchu. Jak informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD, sprawa jest już na etapie finalizacji.

- Oprócz przystanku autobusowego pojawi się także przystanek dla busów. Będzie zlokalizowany poniżej skrzyżowania z ulicą Wspólną, kosztem sześciu miejsc parkingowych. To rozwiązanie zostało zaakceptowane, natomiast służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zadecydowały, że trzeba zaobserwować, czy nie przysporzy ono zagrożeń w ruchu. Dlatego nowe przystanki traktowane będą jako rozwiązanie pilotażowe – do kwietnia przyszłego roku zarówno MZD, jak i policja sprawdzą sytuację – wyjaśnia rzecznik MZD.

Nie wiadomo jednak, ile autobusów będzie się zatrzymywać w nowym punkcie. – Związane jest to z długością istniejącej zatoczki, która wynosi około 25 – 30 metrów. Zmieści się więc na niej tylko jeden pojazd – nie ma możliwości, by wjechały na nią dwa. ZTM wytypuje linie, które zatrzymają się na nowym przystanku, na pewno nie będą to wszystkie autobusy przejeżdżające przez Żelazną. 

Kwestia budowy przystanku jest na etapie opiniowania projektu organizacji ruchu. Po zatwierdzeniu przez policję i Urząd Miasta, możemy spodziewać się nowej zatoczki. – Zmiany polegać będą jedynie na ustawieniu nowego oznakowania pionowego i korekcie poziomego. Przystanek prawdopodobnie pojawi się już w październiku lub na początku listopada – podsumowuje Jarosław Skrzydło.

Zapytaliśmy władze ZTM o to, które linie autobusowe będą zatrzymywały się na nowym przystanku. – Nie znamy jeszcze dokładnej daty, kiedy on powstanie, więc nie możemy udzielić konkretnej odpowiedzi. Na pewno będą to dwie linie, te które najczęściej kursują, i z których korzysta największa liczba osób – informuje Jolanta Kot, wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Najczęściej kursującymi autobusami przejeżdżającymi przez ulicę Żelazną są linie 46 i 34. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie je będzie obsługiwał nowy przystanek.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO