Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Na PŚk i UJK zbliżają się wybory. Kto zostanie nowym rektorem?

poniedziałek, 25 maja 2020 11:44 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Największe uczelnie w regionie, Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, przygotowują się do wyborów nowych rektorów. Nazwisko osoby, która zajmie miejsce profesora Wiesława Trąmpczyńskiego poznamy już w tym tygodniu, z kolei nazwisko nowego gospodarza UJK - w kolejnym.

O tytuł rektora Politechniki Świętokrzyskiej ubiegają się: prof. Lidia Dąbek z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki, prof. Zbigniew Koruba, a także  prof. Paweł Łaski z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn. Wybory odbędą się w środę, 27 maja.

- Jeden kandydat jest uosobieniem młodości i osiągnięć w skali światowej, natomiast z mniejszym doświadczeniem na uczelni. Pozostali to osoby z ogromnym doświadczeniem uczelnianym, świetnie znającym dydaktykę. Kogo wybiorą elektorzy? Nie wiem - przyznaje prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor PŚk, który nie może wystartować w kolejnych wyborach, ponieważ przekroczył dopuszczalny próg wiekowy.

Z kolei o tytuł gospodarza Uniwersytetu Jana Kochanowskiego ubiegają się: dr hab. Michał Arabski, prof. Barbara Gawdzik i prof. Stanisław Głuszek. Do wyborów nie może przystąpić Jacek Semaniak, ponieważ funkcję rektora piastował już przez dwie kadencje z rzędu.

Wybory odbędą się we wtorek, 2 czerwca, a ewentualna II tura zaplanowana jest na dwa dni później. Jak zapowiada Roman Wołowiec, przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji Wyborczej, planowane jest dokonanie wyboru w tradycyjny sposób, przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO