Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Miasto odzyska część terenu przy kieleckim zalewie

poniedziałek, 03 sierpnia 2020 14:38 / Autor: Mateusz Kaczmarczyk
Mateusz Kaczmarczyk

Jest wstępne porozumienie miasta z Klubem Sportowym "Tęcza" w sprawie gruntów między ulicami Zagnańską i Jesionową w Kielcach. Sprawa uregulowania sytuacji prawnej tego terenu ciągnie się od ponad 50 lat.

Teren został przekazany przez Skarb Państwa w użytkowanie wieczyste Klubowi Sportowemu „Tęcza” w 1967 roku, w zamian za tereny przy ul. Grunwaldzkiej. Umowy jednak nie sfinalizowano z powodu braku podpisu pod aktem notarialnym. W praktyce oznaczało to, że choć budynki przy Zagnańskiej, w tym basen i kort tenisowy, należały do KS „Tęcza”, to sam grunt był już własnością miasta. Mająca ponad 5 hektarów działka oprócz kompleksu sportowego obejmuje także przystań żeglarską przy kieleckim zalewie, znajdującą się obok plażę oraz niezagospodarowany fragment w rogu ulic Jesionowej i Zagnańskiej.

Porozumienie zakłada, że do klubu należeć będzie ogrodzony teren kompleksu sportowego, natomiast miasto przejmie pozostałe 2,5 hektara gruntów.

- Nieścisłości prawne dotyczące tego terenu przez lata wstrzymywały jakiekolwiek inwestycje. Teraz się to zmieni - mówi Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w kieleckim ratuszu. Choć nie ma jeszcze konkretnego pomysłu na wykorzystanie terenu, to będzie on w całości pełni funkcję sportowo-rekreacyjną. Dyrektor zapewnia przy tym, że nie powstaną tam budynki mieszkalne.

- Plan zakłada między innymi powstanie w sąsiedztwie studni przelewowej przystani żeglarskiej. Podobnie ma być w przypadku całego, należącego do miasta terenu w tym miejscu. Grunty chronione są też umową o oddaniu w wieczyste użytkowanie, zawartą z KS „Tęcza”. Klub do swojej części będzie miał dużo praw, ale wszystkie o charakterze „celowym”, czyli pozwalającym budować tylko obiekty sportowo-rekreacyjne – mówi Filip Pietrzyk.

Izabela Korus, prezes Klubu Sportowego „Tęcza”, cieszy się z osiągnięcia porozumienia. Zaznacza przy tym, że jest ono wciąż na wczesnym etapie. Klub planuje rozbudowę kompleksu. Dalekosiężny plan zakłada powstanie m. in. tenisowej hali sportowej.  

- Byłaby to lekka konstrukcja, która pozwalałaby na trenowanie nie tylko tenisa, ale też innych dyscyplin, w których specjalizuje się klub „Tęcza” - mówi.

Umowa przejęcia przez miasto części gruntów przy basenie „Tęcza” zostanie przedstawiona pod głosowanie kieleckim radnym jeszcze w tym roku.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO