Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Miasto ma 60 budek dla jerzyków. Te ptaki lubią komary

poniedziałek, 27 kwietnia 2020 15:27 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta w Kielcach chce przekazać spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym 60 budek lęgowych dla jerzyków. To kontynuacja rozpoczętej w ubiegłym roku akcji "Zawieś budkę dla jerzyka".

Jerzyki zwyczajne to ptaki, które żywią się owadami, w tym komarami. Jeden potrafi zjeść ich nawet 20 tysięcy dziennie. Polują stadnie i występują na terenie całej Europy. W Polsce były bardzo popularne w latach 70. i 80., kiedy zakładały swoje gniazda w między szczelinami bloków z wielkiej płyty. Niestety, wraz z coraz częstszymi pracami termomodernizacyjnymi ich populacja malała.

W czerwcu ubiegłego pracownicy kieleckiego ratusza zakupili ponad 40 budek lęgowych i zainicjowali akcję "Zawieś budkę dla jerzyka". Wówczas udało się rozdać 19 sztuk. Zostały przekazane dwóm osobom fizycznym, Spółdzielni Mieszkaniowej "Domator", która rozwiesiła 12 budek oraz Wspólnotom Mieszkaniowym Szkolna 28 i Szkolna 34. Te zainstalowały po dwie budki na blokach.

W tym roku kielecki Ratusz ma do rozdania 25 budek z zeszłorocznej akcji oraz 35  nowych, które zostały przekazane przez Stowarzyszenie Smart City Kielce.

budka

Aby otrzymać budki dla jerzyków należy wypełnić ankietę znajdującą się na stronie Urzędu Miasta i wysłać ją wraz ze zdjęciami budynku od strony północnej i wschodniej, na którym będzie ona zawieszona, do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O możliwym terminie odbioru budek zainteresowani zostaną powiadomieni drogą mailową lub telefonicznie.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO