Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Rozpoczyna się spotkanie miast partnerskich w Kielcach

piątek, 31 sierpnia 2018 00:30 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

W dniach 31 sierpnia – 2 września w Kielcach odbędzie się Międzynarodowe Spotkanie Miast Partnerskich, wydarzenie z udziałem przedstawicieli zaprzyjaźnionych samorządów z Europy i Azji.

Kilkudziesięcioosobowa grupa zagranicznych gości weźmie udział w wydarzeniach o charakterze gospodarczym, kulturalnym i sportowym. Spotkanie Miast Partnerskich rozpocznie uroczystość wręczenia Kielcom nagrody Rady Europy, czyli Odznaki Honorowej. Wyróżnienie zostało przyznane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu. W tym roku Kielce, jako jedyne spośród polskich kandydatów otrzymało zaszczytną nagrodę. Poza naszym miastem nagrodzonych zostało tylko 6 europejskich miast z Niemiec, Francji, Włoch, Ukrainy i Litwy. Odznaka Honorowa przyznawana jest miastom wyróżniającym się zaangażowaniem na rzecz Europy. Nagrodę odbierze Prezydent Kielc Wojciech Lubawski z rąk Wojciecha Bakuna , posła na Sejm RP, przedstawiciela Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Pierwszy dzień Międzynarodowego Spotkania Miast Partnerskich zakończy się udziałem zaproszonych gości w XVI Wielkim Koncercie Charytatywnym na Kadzielni, zorganizowanym dla wsparcia chorych dzieci.

W programie wydarzeń na kolejne dni będą także uroczystości związane z 79. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Oficjalne wydarzenie na Cmentarzu Wojsk Polskich, w którym wezmą udział zagraniczne delegacje, pół godziny wcześniej poprzedzi krótka uroczystość przy pomniku Homo Homini, której celem będzie oddanie hołdu ofiarom aktów terrorystycznych.

Zgromadzeni pochylą także głowy przed grobem bohaterskiego Prezydenta Kielc, czyli Stefana Artwińskiego, który w pierwszych dniach września 1939r. uratował wielu mieszkańców miasta przed śmiercią, za co został miesiąc później brutalnie zamordowany.

Międzynarodowe Spotkanie Miast Partnerskich dedykowane jest wzmocnieniu przyjacielskich więzi z samorządami z innych państw, pomoże również stać się naszemu miastu bardziej widocznym na europejskiej scenie i kształtować nowe powiązania z innymi gminami.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO