Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Lepiej niż rok temu

wtorek, 29 grudnia 2015 17:39 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

W styczniu możemy się spodziewać dalszego wzrostu poziomu bezrobocia w woj. świętokrzyskim. Jak mówią urzędnicy, to stan przejściowy i ma on związek z sezonem zimowym. Według aktualnych danych w Świętokrzyskiem bez pracy pozostaje niemal 64,5 tys. ludzi. To i tak o 9 tys. mniej w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Stopa bezrobocia wynosi około 12 proc. z czego ponad połowa to osoby długotrwale pozostające bez zatrudnienia.

- Znaczna część bezrobotnych to ludzie bez doświadczenia zawodowego. Oni stanowią 27,5 proc. grona bezrobotnych. Kolejne 27 proc to osoby bez kwalifikacji zawodowych. Ci którzy pozostają w rejestrze, wymagają naszej szczególnej interwencji - mówi Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy i jednocześnie zapowiada, że w nadchodzącym roku kilkaset milionów złotych zostanie przeznaczonych na walkę z bezrobociem w regionie.

Paweł Lulek informuje, że sytuacja na rynku pracy się poprawia. Przybywa miejsc pracy względnie odpornych na zmiany koniunkturalne, sezonowe. Ponadto w mijającym roku województwo świętokrzyskie odnotowało najniższe bezrobocie od 1999 roku.

Jak mówi Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” w najbliższym czasie w regionie nie powinno dojść do grupowych zwolnień.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO