Na antenie: Lato od rana
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»[FOTO] Konkurs o "Solidarności" rozstrzygnięty

Na antenie: Lato od rana
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

[FOTO] Konkurs o "Solidarności" rozstrzygnięty

26 kwietnia 2018 / Tekst

Poznański Czerwiec, Strajk w Stoczni Gdańskiej, prawa pracownicze – z takimi tematami zmierzyli się uczestnicy Konkursu Wiedzy o Solidarności. W kieleckiej siedzibie związku odbyło się wręczenie nagród. Zwycięzcą został Rafał Skrzypek, uczeń Liceum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Wzięło w nim udział 533 uczestników z całego regionu. Organizatorzy wyróżnili piętnastu uczniów z dziesięciu szkół, z czego najliczniej reprezentowany był Zespół Szkół Ekonomicznych im. św. Jana Pawła II w Staszowie. - Przygotowywałem się systematycznie. Dzięki mojemu nauczycielowi miałem dostęp do cennych i przydatnych materiałów. To z pewnością wpłynęło na mój wynik. Poziom, w porównaniu z poprzednią edycją, był zdecydowanie wyższy, a jednocześnie niezwykle wyrównany – zauważył Rafał Skrzypek, zwycięzca konkursu.

Drugie miejsce zajęli ex aequo Łukasz Woś, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie i Agnieszka Orłowska z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tuż za nimi uplasowała się Marzena Brewińska. Laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe i dyplomy, wręczane m.in. przez Tadeusza Majchrowicza, Zastępcę Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. - To jest wspaniała sprawa dla młodych ludzi. Współczesny patriotyzm polega właśnie na tym, że poznaje się historię własnego kraju, historię „Solidarności”. Jeśli Ci młodzi ludzie zgłębili wiedzę o ruchu antykomunistycznym, to na pewno nie zostanie to bez wpływu na nich. Myślę, że lata pracy i nacisk na pamięć, przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych i innych bohaterach dają pozytywny efekt, szczególnie wśród młodych – stwierdził przewodniczący Majchrowicz. Związkowiec pozytywnie odniósł się również do wprowadzonego prawa ograniczającego handel w niedziele, które w jego ocenie można określić nawiązaniem do postulowanych przez „Solidarność” w czasach komunizmu tzw. wolnych sobót.

W uroczystości wziął udział również Przewodniczący Świętokrzyskiej „Solidarności”, Waldemar Bartosz, który cieszył się z dużej liczby uczestników konkursu. - Szesnaście lat temu, kiedy organizowaliśmy pierwszą edycję wyszliśmy z takiego  założenia: każdy z uczniów wejdzie niedługo w dorosłe życie zawodowe i we wszystkie relacje społeczne, które będą go czekać zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Dlatego na podstawie historii „Solidarności” chcemy przygotować młodzież do ich przyszłych ról na rynku pracy- powiedział przewodniczący.

Organizatorami Konkursu był Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” i Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Honorowy patronat objął Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Michał Łosiak

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna