Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Rekordowa rekrutacja na UJK. Najwięcej chętnych na medycynę

czwartek, 12 lipca 2018 11:40 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Medycyna, kosmetologia, psychologia, dietetyka - to najpopularniejsze kierunki wśród studentów. UJK zakończył pierwszy etap rekrutacji. Drugi etap ruszy w drugiej połowie lipca.

9 lipca zakończyły się zapisy na kielecką uczelnię. W internetowym systemie naboru wzięło udział prawie dziewięć tysięcy osób. Z wyliczeń przeprowadzonych przez uniwersytet wynika, że  ilość tegorocznych chętnych przekracza rekordową rekrutację z 2015 roku o sto dwadzieścia trzy osoby.

Oferta dydaktyczna uniwersytetu zmienia się każdego roku, a dzięki temu na uczelnię zapisuje się coraz to więcej osób. Do grona studentów, od października dołączy 120 obcokrajowców, którzy pochodzą z Ukrainy, Hiszpanii, Szwecji, Korei Południowej, a nawet Tanzanii. Nowo zaobserwowanym zjawiskiem jest również to, że tylko 48 proc. kandydatów na studia pochodzi z województwa świętokrzyskiego, a aż 10 proc. z mazowieckiego.

Uniwersytet w tym roku zaoferował zainteresowanym studia na 49 kierunkach. Największym zainteresowaniem, niezmiennie, cieszy się kierunek lekarski, na który próg punktowy w tym roku wynosił 162,4 pkt. - Jeżeli mierzyć popularność kierunków studiów liczbą kandydatów, no to najbardziej popularna jest medycyna. Na jedno miejsce, na studia stacjonarne, przypadało prawie 33 kandydatów - mówił prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor UJK.

Dużym zainteresowaniem przyszłych studentów cieszyła się również dietetyka, kosmetologia, kryminologia stosowana, psychologia i fizjoterapia.

Od 20 lipca do 17 września potrwa drugi nabór na kierunki z wolnymi miejscami. Należą do nich m.in. filologia rosyjska, fizyka, politologia oraz kierunki prowadzące studia w języku angielskim oraz filie UJK w Piotrkowie Trybunalskim oraz Sandomierzu.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO