Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Komary są. A gdzie jerzyki?!

piątek, 17 lipca 2020 15:22 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Jak zwykle w sezonie letnim komary tną nas bez opamiętania. Z pomocą miały przyjść jerzyki, które się nimi żywią. I co?

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta w Kielcach zapoczątkował w zeszłym roku akcję „Zawieś budkę dla jerzyka” . W jej ramach nabył 60 sztuk budek lęgowych dla tych ptaków, bo jeden dzielny jerzyk może skonsumować  nawet do 20 tysięcy uciążliwych owadów dziennie. Jak informuje Iwona Pamuła z Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miejskiego w Kielcach, wszystkie budki zostały już rozdane...

– Z powodu dużego zainteresowania dokupiliśmy jeszcze 30 dodatkowych. Zostały przekazane spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym. Obowiązkiem każdej z nich było udokumentowanie umieszczenia budki i poinformowanie, kiedy skrzydlaci lokatorzy się do niej sprowadzą – mówi Pamuła.

Niestety, nikt nie przesłał jeszcze takich danych, co może świadczyć o tym, że albo nie wywiązano się z zadania, albo... niesforne ptaki omijają Kielce! Ewentualnie - zmieniły jadłospis. Tak więc komary jak kąsały kielczan, tak kąsają...

Co gorsza, jak informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc, Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska nie zaplanował w tym roku odkomarzania.

– Musimy rozważyć, czy takie działanie jest niezbędne i zastanowić się, jakie koszty musielibyśmy ponieść w związku z tym. Nie zdecydowaliśmy ostatecznie, że go nie przeprowadzimy, po prostu musimy tę kwestię poddać analizie – informuje Porębski.

Pozostaje mieć nadzieję, że miasto zanalizuje problem jeszcze latem, bo później nie będzie już potrzeby...

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO