Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kolejny udany nabór na uczelnie wyższe

środa, 10 lipca 2019 13:56 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Zakończył się pierwszy etap naboru na kieleckie uczelnie. Do systemu rekrutacyjnego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zarejestrowało się ponad dziesięć tysięcy osób, natomiast Politechnika Świętokrzyska odnotowała minimalny spadek kandydatów.

Osoby, które chciały studiować na UJK miały do wyboru 48 kierunków, a w tym studia  jednolite oraz drugiego stopnia magisterskie, pierwszego stopnia licencjackie i inżynierskie. – W tym roku zarejestrowało się w naszym systemie rekrutacyjnym 10371 kandydatów i to było mniej więcej tyle, co w ubiegłym roku. Można powiedzieć, że mimo tendencji demograficznych i tegorocznych wyników egzaminu maturalnego, utrzymuje się bardzo duże zainteresowanie ofertą dydaktyczną uniwersytetu – mówi prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor UJK.

Największym zainteresowaniem, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszy się kierunek lekarski, na który zarejestrowało się 2197 kandydatów, co daje 29,3 osób na jedno miejsce, ale również kryminologia stosowana, na którą jest 6,2 kandydatów na jedno miejsce oraz finanse i rachunkowość z liczbą 5,8 chętnych na jedno miejsce.

Z oferty dydaktycznej UJK skorzysta również 145 cudzoziemców, którzy pochodzą z Ukrainy, Białorusi, a także Chin, Indii, Nepalu, Mołdawii, Maroka i Kanady. – Na dzisiaj obcokrajowcy reprezentują 11 krajów. Oczywiście grupą dominującą są studenci z Ukrainy. Natomiast spodziewamy się, że ta liczba jeszcze wzrośnie, ponieważ w  grupie 145 osób mamy osiem zapisanych na studia anglojęzyczne w ramach English Division, a liczba osób zarejestrowanych w systemie na te studia wynosi 67 i rekrutacja  trwa. W związku z tym można się spodziewać, że być może w tym roku pobijemy kolejny rekord rekrutacyjny, jeżeli chodzi o liczbę studentów obcokrajowców – podkreśla rektor Semaniak.

Natomiast na pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, która od tego roku stała się jednolitymi studiami magisterskimi, rekrutowani są absolwenci szkół średnich oraz absolwenci UJK, którzy ukończyli kierunek pedagogika ze specjalnością edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna na studiach pierwszego stopnia.

Na Politechnice Świętokrzyskiej kandydaci wybierają studia spośród 19 kierunków i ponad 60 specjalizacji. – Około 1200 zainteresowanych zarejestrowało się w internetowym systemie naboru i jest to niewielki spadek w porównaniu do lat ubiegłych. Jednak tradycyjnie największym powodzeniem cieszy się informatyka, budownictwo, ekonomia, automatyka i robotyka. Na popularność tego ostatniego kierunku z pewnością miał wpływ wielki sukces naszego zespołu łazików marsjańskich – tłumaczy Kamil Dziewit, rzecznik prasowy PŚK.

Rekrutacja uzupełniająca na każdy kierunek studiów Politechniki Świętokrzyskiej ruszy już w piątek, 12lipca. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach ponowną rejestrację na wybrane kierunki uruchomi 29 lipca.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO