Dąbrowa 750x200

Na antenie: Lato od rana
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Obchody Święta Wojska Polskiego w Kielcach

Na antenie: Lato od rana
online button
online button

WIADOMOŚCI KIELCE

Obchody Święta Wojska Polskiego w Kielcach

Kielce / 10 sierpnia 2018 / Tekst

Pokazy sprzętu wojskowego, broni i spotkania z żołnierzami będą towarzyszyć obchodom Święta Wojska Polskiego, które odbędą się 15 sierpnia na Placu Wolności w Kielcach. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości przy Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się piknik z udziałem Narodowego Banku Polskiego.

 

15 sierpnia to bardzo ważna data, bowiem w 1992 roku ustawą Sejmu zostało ustanowione Święto Wojska Polskiego.

Tegoroczne uroczystości w Kielcach rozpoczną się mszą świętą w intencji Wojska Polskiego w Kościele Garnizonowym o godzinie 10. Po modlitwie uczestnicy przemaszerują ulicami Paderewskiego, Sienkiewicza, Wesołą i Mickiewicza na Plac Wolności, gdzie będą odbywały się główne obchody święta. Podczas uroczystości będzie podniesiona flaga państwowa i zostanie odegrany hymn Polski, a żołnierze, którzy bardzo dobrze wykonywali swoje zadania otrzymają odznaczenia. Po zakończeniu uroczystości będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy, sprzęt opancerzony, broń małokalibrową i spotkać się z żołnierzami, którzy posiadają doświadczenie wojskowe. Stoisko promocyjne będą mieli żołnierze wojsk amerykańskich, na którym będzie można zapoznać się ze sprzętem wojskowym Armii Stanów Zjednoczonych, jak również porozmawiać z żołnierzami o ich doświadczeniach na misjach w Afganistanie, Iraku czy Afryce.

O godzinie 18 na Placu Moniuszki przy Kieleckim Centrum Kultury rozpoczną się dalsze uroczystości, w których weźmie udział Narodowy Bank Polski. Podczas pikniku będzie można zobaczyć monety, zapoznać się z historią i obejrzeć widowisko muzyczne "Wolność we krwi". Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Odbędą się pokazy sprzętu wojskowego, straży pożarnej, policji i służby więziennej. W wydarzeniu wezmą udział grupy rekonstrukcyjne. Uczestnicy pikniku będą mogli zaśpiewać wspólnie pieśni patriotyczne.

Transmisja widowiska muzycznego z placu Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się o godzinie 20.30 na Dużej Scenie KCK. W scenach fabularyzowanych, w otoczeniu specjalnie stworzonej scenografii wystąpią m.in. Radosław Pazura, Dominika Ostałowska, Kazimiera Utrata, Joanna Moro, Artur Chamski, Darek Kordek. Spektakl wzbogacą efekty dźwiękowe, projekcje wizualne i znane utwory muzyczne. Patronat nad obchodami Święta Wojska Polskiego objął prezydent Andrzej Duda.

- Tegoroczne wydarzenia są szczególnie ważne dla nas wszystkich, bo przypadają w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To zawsze Wojsko Polskie walczyło o to, byśmy mogli żyć w niepodległym kraju. Dlatego chcemy dziękować dziś zarówno tym, którzy polegli w walce za naszą ojczyznę, jak i tym, którzy dzisiaj bronią naszych granic i stoją na straży bezpieczeństwa ale również służą naszym mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych - mówiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski uważa, że święto Wojska Polskiego powinno być ważne dla Kielczan również z innego powodu. - To święto dla Kielc ma wyjątkowe znaczenie w tym roku, bo poza stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, po raz pierwszy stajemy się miastem z dużą obecnością wojska. Do tej pory ośrodek szkoleniowy na Bukówce był i jest dla nas bardzo ważny i podtrzymuje tradycje historyczne naszego miasta, ale wojska obrony terytorialnej już są w Kielcach i niedługo doczekamy się pierwszej przysięgi. Są również ochotnicy do tego, żeby stać się żołnierzami tej formacji. Dla nas Kielczan powinien to być dzień, w którym powinniśmy manifestować wręcz swoją miłość do wojska - tłumaczy prezydent.

Organizatorami obchodów Święta Wojska Polskiego w Kielcach są Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Miasto Kielce oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna