Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Kielczanie pamiętają o zamachach z 11 września

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Kielczanie pamiętają o zamachach z 11 września

Kielce / 11 września 2018 / Tekst

Pod pomnikiem „Homo Homini” przy ul Ściegiennego odbyły się uroczystości w 17. rocznicę ataków na wieże World Trade Center.  Upamiętniono ofiary zamachów terrorystycznych oraz oddano hołd tym, którzy polegli w Nowym Jorku spiesząc na ratunek.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Kielcach w samo południe. Przed pomnikiem ”Homo Homini” zebrały się władze miasta i województwa, służby mundurowe, parlamentarzyści oraz mieszkańcy Kielc. 

-Stoimy tutaj aby pochylić się przed tymi, którzy 11 września zginęli z rąk terrorystów, którzy nie potrafią uszanować życia i godności drugiego człowieka. Łączymy się dziś z rodzinami ofiar, które zginęły w Nowym Jorku, Moskwie, Madrycie, Bombaju i Londynie –powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreślił, że pomnik „Homo Homini” jest znakiem protestu dla tego co dzieje się na świecie  w obszarze terroryzmu. –My w swojej historii mamy takie wydarzenie, w którym zginęli niewinni ludzie. Dlatego mamy prawo i obowiązek krzyczeć, wtedy gdy na świecie dzieją się takie sytuacje- dodał prezydent.

-Nasza cywilizacja to szacunek dla człowieka i narodów. Nasza cywilizacja oparta jest na demokracji. My odkopujemy spod gruzów, naszych poległych bohaterów, tak jak Amerykanie odkopali spod gruzów ciała ofiar ataków z 11 września.  My wiemy co znaczy terror. Naród Polski dotknięty był komunistycznym terrorem. Nasze narody żyją w nadziei, że świat nie pogrąży się w dymie terroru – podkreślił senator Krzysztof Słoń.

-Dzisiaj spotkamy się bo pamiętamy o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 17 lat temu. To była historia, która objawiła  się nam jako nierealna, spowodowała wielki szok i traumę- powiedziała poseł Anna Krupka. – Spotykamy się by powiedzieć „nigdy więcej terroryzmu”, by podkreślić że wolność i tolerancja każdego człowieka, kończy się tam gdy zaczyna się dobro i wolność – dodała poseł Krupka.

W uroczystości wziął także udział Konsul USA ds. polityczno-ekonomicznych Thomas Zia. Który podkreślił, że uroczystości w Kielcach są dla niego ogromnym przeżyciem. –Kilka lat temu kiedy mieszkałem w Stanach Zjednoczonych, przeczytałem o pięknej ceremonii w odległym o tysiące kilometrów mieście w Polsce. Ta informacja poruszyła nie tylko mnie, ale i miliony Amerykanów, którzy dowiedzieli się o istnieniu tego pomnika i ceremonii. Dlatego chciałbym podziękować wam za to co robicie. Jak dodał Ameryka i Polska mają głęboką więź, dzięki takim wartością jak wolność, demokracja i tolerancja.

11 września 2001 r. terroryści porwali 4 samoloty, a potem uderzyli w bliźniacze wieże w Nowym Jorku oraz Pentagon. Czwarty miał uderzyć w Biały Dom, ale dzięki akcji pasażerów i załogi rozbił się nie osiągnąwszy celu. W zamachu zginęło niemal 3 tys. osób.  Homo Homini jest pierwszym w Europie pomnikiem upamiętniającym tą tragedię. Został odsłonięty w piątą rocznicę tych wydarzeń. Monument składa się z dwóch siedmiometrowych jedynek pochylonych ku sobie, przeciętych samolotami. Na jednej z nich przymocowano tabliczki z nazwami sześciu miast, w których zginęli ludzie podczas kolejnych ataków terrorystycznych – Biesłan, Moskwa, Madryt, Londyn, Bali, Bombaj.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna