Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kaczki - turystki spacerują sobie po Sandomierskiej!

piątek, 15 listopada 2019 10:14 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Niewiarygodne, ale kaczki upodobały sobie osiedle KSM. Dziś pojawiły się w okolicach ulicy Sandomierskiej, robiły rekonesans między wieżowcami  nr 156 i 158. To nie pierwsza taka ich wycieczka. 

Kaczki żyją sobie w okolicach fontanny u zbiegu ulic Bohaterów Warszawy i Tarnowskiej, ale są ciekawe świata, więc wypuszczają się, sforsowawszy ulicę Zagórską (jeden z naszych czytelników widział, jak przechodziły tam na pasach!), w dalsze rejony osiedla.

Z naszych obserwacji wynika, że mieszkańcy dokarmiają je chlebem i innymi rodzajami pieczywa. Jednak, jak informują specjaliści, takie pożywienie bardzo negatywnie wpływa na zdrowie tych zwierząt – wywołuje zakwaszenie organizmu.

- Chleby zawierają także substancje chemiczne, na przykład spulchniacze, które stopniowo uszkadzają wątrobę – informuje lekarz weterynarii, dr Karolina Siedlecka-Kowalczewska. – Co najważniejsze, sprzyjają infekcjom grzybiczym układu pokarmowego. W dodatku w każdym pieczywie znajduje się sól, która negatywnie wpływa na nerki. Ptaki mają bardzo słaby mechanizm usuwania soli, więc są narażone na szybkie uszkodzenie tego organu – wyjaśnia dr Siedlecka-Kowalczewska.

Czym w takim razie można nakarmić kaczki? – Spokojnie można podać im gotowane warzywa, na przykład marchewkę czy ziemniaki. Także gotowaną kaszę, jednak nie może być palona. Oprócz tego płatki owsiane, gotowany ryż. Warto zauważyć, że ludzie przeważnie dają kaczkom chleb, którego sami nie zjedli. Zjedzenie zapleśniałego czy czerstwego pieczywa przez te zwierzęta może im bardzo zaszkodzić – wyjaśnia specjalistka weterynarii.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO