Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Jaki jest przepis na bezpieczeństwo dla seniorów? Dowiedzieliśmy się tego dziś w WDK-u

wtorek, 10 grudnia 2019 12:32 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

W ramach projektu „Świętokrzyska Koalicja Seniorów – Etap II Przepisy na bezpieczeństwo”, w Wojewódzkim Domu Kultury odbyły się targi profilaktyki. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, jakie zagrożenia czyhają na najstarszych członków naszego społeczeństwa i jak można się przed nimi ustrzec. Ponadto seniorzy zaprezentowali całą gamę swoich zdolności – muzykę ludową, wyroby rękodzieła, obrazy a także pyszne domowe wypieki.

Jest to już drugi etap „Świętokrzyskiej Koalicji Seniorów”, która powstała przy wsparciu rządowego programu „Razem bezpieczniej”.

– Postanowiliśmy wsłuchać się w głos seniorów i wziąć pod uwagę ich potrzeby. W ramach projektu odbyliśmy profilaktyczną podróż – byliśmy w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki, gdzie prezentowały się wszystkie służby mundurowe – opowiadała Elżbieta Pryciak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, jednocześnie prezes stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki.

- Na naszych spotkaniach rozmawialiśmy o profilaktyce – o oszustwach, prawach konsumenta, bezpieczeństwie pożarowym. Poruszaliśmy także tematykę bezpiecznego podróżowania, ponieważ nasi seniorzy są bardzo aktywni – jeżdżą na wycieczki, chodzą na rajdy. To o czym rozmawialiśmy, tak naprawdę zależało od samych zainteresowanych – rozmawialiśmy o kwestiach dla nich najważniejszych – wyjaśniała Elżbieta Pryciak.

Oprócz akcji profilaktycznych, zorganizowano także konkurs dla seniorów. – Prace konkursowe dotyczą różnych filmów i scenek. Dzisiaj obejrzymy wystąpienia tych, którzy wzięli udział w rywalizacji, najlepsi zostaną nagrodzeni. Przewidujemy między innymi wycieczkę do Warszawy, a także upominki rzeczowe. Dzisiejszy dzień jest podsumowaniem całego projektu i to seniorzy przejmują mikrofon i scenę – stwierdziła Prezes Pryciak.

O wrażenia na temat projektu zapytaliśmy głównych bohaterów dzisiejszego spotkania. – W naszym klubie seniora bardzo często spotykamy się z policjantami. Opowiadają nam o różnych zagrożeniach, przede wszystkim oszustach, którzy próbują wykorzystać ufność starszych ludzi – powiedziała pani Celina Kasza, członkini stowarzyszenia Klubu Seniora w Busku Zdroju.

 - Funkcjonariusze wyjaśniają nam, jak powinniśmy się zachować w takich sytuacjach. Dzięki temu jesteśmy bardziej czujni i wiemy, że gdy mamy jakieś podejrzenia, trzeba skontaktować się z policją – wyjaśniała pani Celina.

Dzisiejsze targi Senior – Profilaktyka trwały do godziny trzynastej. Po podsumowaniu działań policji i prezentacji laureatów konkursu „Przepisy na bezpieczeństwo”, seniorzy prezentowali się na scenie.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO