Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Fundacja Miśka Zdziśka zbiera nakrętki w kieleckich urzędach

piątek, 05 czerwca 2020 23:32 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta i Miejski Urząd Pracy w Kielcach przyłączyły się do zbiórki plastikowych nakrętek dla Fundacji Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei" z Jędrzejowa. W  każdym z nich zostawał ustawiony estetyczny plastikowy pojemnik, aby pracownicy oraz mieszkańcy Kielc mogli przynosić uzbierane przez siebie nakrętki. 

Fundacja Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei" prowadzi zbiórkę plastikowych nakrętekod 2012 roku, początkowo pod nazwą "Nastała mania nakrętek zbierania", a od 2016 roku "Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki". Akcja prowadzona jest na terenie województwa świętokrzyskiego i biorą w niej udział osoby prywatne,  placówki oświatowe, instytucje i urzędy. Z każdym rokiem inicjatywa jest rozszerzana i pojawiają się nowe pomysły towarzyszące akcji, takie jak "Zakręcona Pocztówka dla Miśka Zdziśka" z okazji Dnia Dziecka, które pozwalają upowszechnić i wypromować ideę zbierania plastikowych nakrętek. Fundacja dzięki zaangażowaniu wielu osób zbiera co roku od 20 do 25 ton plastikowych nakrętek, które są przeznaczane na leczenie i aktywizację osób niepełnosprawnych.  

Na pomysł zbierania plastikowych nakrętek wpadł obecny prezes Fundacji Dariusz Lisowski  jeszcze przed powstaniem jędrzejowskiej organizacji. Organizował on zawody sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a najważniejszą imprezą była spartakiada dla niepełnosprawnych dzieci Błękitny Promyk Nadziei.

- W czasie jednej z imprez spotkałem chłopca, który bardzo chciał wystartować w zawodach, ale wózek inwalidzki, na którym się poruszał był w tak złym stanie, że ciężko było nim normalnie jeździć, a co dopiero konkurować z innymi. Chciałem mu jakoś pomóc i w ciągu miesiąca w Jędrzejowie udało nam się zebrać półtorej tony nakrętek. Wózek został kupiony i pomyślałem, żeby tę pomoc kontynuować - wspomina Dariusz Lisowski.

Fundacja zbiera nakrętki m.in. po szamponach, kawach, sokach, balsamach, kremach oraz wieczka po zużytych farbach i tynkach. Można je dostarczyć osobiście do siedziby fundacji przy ulicy Przemysłowej 7, a więcej informacji, jak przystąpić do akcji można uzyskać pod numerem telefonu 41 386 65 69.

Jednak kielczanie nie muszą jechać specjalnie do Jędrzejowa. Po włączeniu się do akcji Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta i Miejskiego Urzędu Pracy, mogą dostarczyć nakrętki również do nich w godzinach ich pracy.

- Dziękuję za przychylność i życzliwość naszej inicjatywie. Bardzo cieszę się, że mieszkańcy Kielc będą mieli możliwość zostawienia nakrętek także na terenie tych instytucji - mówi Dariusz Lisowski. 

 

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO