Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] „Z szacunkiem do książki”. I Giełda Wydawnictw Świętokrzyskich w WDK

sobota, 01 sierpnia 2020 13:06 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

I Giełda Wydawnictw Świętokrzyskich „Z szacunkiem do książki” odbyła się w sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi miłośników literatury na publikacje ukazujące się w naszym regionie.

– Jak na pierwszy raz jest sporo wystawców. Przyszli także ci, którzy mają swoją książkę w domu, chcą ją sprzedać, zamienić lub zbyć i także dla takich ludzi to wydarzenie jest organizowane. Mile widziani są wszyscy, którzy posiadają nowe lub starsze publikacje, wydawcy, autorzy oraz wszystkie osoby po prostu kochające książki – mówi Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Potrzeba kształtowania postaw sprzyjających wzrostowi czytelnictwa bez wątpienia jest w Polsce duża. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, jedynie 39 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w 2019 roku. 

– Jeżeli zainteresowanie okaże się wystarczająco duże, będziemy organizować Giełdę Wydawnictw Świętokrzyskich w stałym, określonym czasowo terminie – zapowiada Machnicki.

Planów zakładających rozszerzenie Giełdy Wydawnictw Świętokrzyskich o dodatkowe aktywności, które angażowałyby pasjonatów książki, nie brakuje.

– Próbujemy zaprezentować nową formę działania. Jeszcze nie wiemy, czy ta giełda zostanie połączona w przyszłości z giełdą staroci. Myślę, że rozwiniemy się w takim kierunku, który pozwoli nam stworzyć coś na wzór kawiarenek, w których będzie można spotkać się i porozmawiać zarówno z naszymi regionalnymi autorami, jak i tymi spoza regionu – dodaje Machnicki.

Giełda przyciągnęła wielu miłośników literatury. Poza autorami niektórych publikacji, na spotkaniu obecny był także Stanisław Nyczaj – obecny prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, wydawca, autor licznych tomików  wierszy i utworów publikowanych w antologiach ogólnopolskich.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO