Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Trzeci dzień European Rover Challenge na PŚk

niedziela, 13 września 2020 15:08 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Szósta edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge dobiegła końca. Tym razem pierwsze miejsce zajęła niemiecka drużyna ERIG e.V. Germany. Wśród wyróżnionych zneźli się również fani robotyki z Czech, Indii oraz Kolumbii. 

Trzeciego dnia zawodów mogliśmy dowiedzieć się miedzy innymi, czym różnią się łaziki Curiosity i Perserverance, po co lecieć na Marsa oraz obejrzeć E-turniej Rover Mechanic Simulator (Pyramid Games), podczas którego uczestnicy wcielają się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie. Ich zadaniem jest konserwacja oraz naprawa zniszczonych robotów marsjańskich. Symulator naprawy łazików marsjańskich został stworzony przez polskie studio gamedev. Za zajęcie pierwszego miejsca w turnieju przewidziano nagrodę, jaką jest możliwość zdalnego przejazdu mobilnym robotem po marsjańskim torze w Kielcach.

Wiele prezentacji oraz warsztatów odbywa się w strefie namiotów na Politechnice Świętokrzyskiej, z kolei prelekcje i wykłady z gośćmi specjalnymi, podobnie jak pokazy filmowe, są dostępne jedynie online.

Nie brakuje jednak atrakcji na terenie kieleckiej politechniki. Dla najmłodszych przewidziano mnóstwo różnych gier i zabaw, a nieco starsi mają możliwość skorzystania ze sprzętu VR i obejrzenia interesujących prezentacji naukowych. Są także tematy do kosmicznych rozważań. Rozmowy o pół-człowieku, pół-maszynie i trans humanizmie, o poszukiwaniu życia w kosmosie, o wyprawach na Księżyc i, rzecz jasna, o robotach.

Wydarzenie można również śledzić na stronie internetowej www.roverchallenge.eu. Udział w transmisji jest nieodpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO