Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] „Podróż za jedną książkę”, czyli poszukiwanie książek... na Dworcu PKS

sobota, 05 września 2020 12:51 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Rozwiązywanie zagadek, poszukiwanie ukrytych skarbów, współpraca i dobry humor – czyli wszystko to, co składało się na sobotnią grę miejską pod tytułem „Podróż za jedną książkę”. Zabawa stanowiła element otwarcia tzw. „Poczytalni na dVorcu” i została stworzona przez ilustratora Marcina Piwowarskiego z myślą o dzieciakach.

Do wspólnej zabawy w detektywów zaprosiła najmłodszych Mediateka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Uczestnicy zostali podzieleni na drużyny. Otrzymali też specjalne mapy oraz instrukcje działań, a następnie wyruszyli na poszukiwanie skarbów. Na terenie odnowionego, kieleckiego „UFO” dzieciaki miały za zadanie poszukiwać poukrywanych książek. Inicjatywa miała na celu nie tylko zapoznanie gości z nowym wyglądem „Spodka”, ale też promowanie idei czytelnictwa.

– Gra polega na tym, że w przestrzeni dworca ukryto koperty z zagadkami. Rozdaliśmy wszystkie mapki, zgodnie z którymi mają się poruszać uczestnicy gry. Po rozwiązaniu zagadek i znalezieniu kopert wrócą do nas i otrzymają nagrody książkowe, ufundowane przez Marcina Piwowarskiego, którego wystawę również można tutaj obejrzeć – mówiła Katarzyna Frączyk z Mediateki.

Zarówno dzieciom, jak i rodzicom taka forma rozrywki również bardzo przypadła do gustu.

– Trzeba dużo zgadywać, podoba mi się ta gra – stwierdził Gabryś Rozpara.

– Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Jesteśmy miłośnikami różnych gier miejskich, wcześniej braliśmy też udział w grze miejskiej organizowanej przez Instytut Dizajnu. Wiemy, że we wrześniu ma odbyć się jeszcze kolejna gra, na którą czekamy z niecierpliwością. Jesteśmy też miłośnikami czytania książek i taka literacka zabawa to również dla nas nie lada gratka, dzięki której można połączyć przyjemne z pożytecznym. Poza tym, że jest dużo ruchu, to gra ma także dydaktyczny charakter – mówiła Ewelina Rojek.

– Bardzo lubię czytać książki! – dodała Ola Rojek, która przyszła na poszukiwanie książek wraz z mamą.

To jednak nie koniec czytelniczych atrakcji. Jeszcze dzisiaj (5 września) godzinie 16 odbędzie się flash mob i wspólne czytanie „Balladyny”. Każda osoba, która przyjdzie na dworzec, otrzyma specjalny tekst ze stemplem od Prezydenta RP i będzie mogła wziąć udział we wspólnym czytaniu.

Z kolei o godzinie 17 odbędzie się spotkanie z pisarzem Alkiem Rogozińskim, który bywa określany mianem „księcia komedii kryminalnej”.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO