Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] O ludzkiej super mocy była dziś mowa w Energetycznym Centrum Nauki

sobota, 22 lutego 2020 15:13 / Autor: Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

Dotyk to zmysł, z któregoj każdy z nas korzysta na co dzień. W sobotnie popołudnie dzieci wraz ze swoimi rodzicami w ramach kolejnej odsłony warsztatów w Energetycznym Centrum Nauki zostały dotknięte wiedzą. Najmłodsi dowiedzieli się miedzy innymi co nieco na temat ludzkiej skóry.

- Ponieważ mamy w skórze receptory dotyku, to właśnie dzięki nim możemy odczuwać wszystko całymi sobą. Jednak receptory te nie są rozmieszczone z jednakową gęstością. Najwięcej ich jest na opuszkach palców i tam najsilniej odczuwamy dotyk, z kolei na przedramieniu czy ramieniu  receptorów mamy dużo mniej i dlatego dotyk jest tam mniej wyczuwalny – tłumaczyła Magdalena Długosz z ECN Kieleckiego Parku Technologicznego.

W trakcie dzisiejszych warsztatów dzieci dowiedziały się również, że dzięki naszej skórze każdy może czuć się niczym superbohater. Wszystko dlatego, że - jak wiadomo - każdy heros ma swoją super moc, a w przypadku ludzi gwarantuję ją właśnie skóra, która posiada zdolność regeneracji.

- Część z tych rzeczy, o których była tutaj mowa wiedziałem, ale fajnie było poznać tę wiedzę za pomocą tych ciekawych eksperymentów. Uświadomiłem sobie, jak ważnym narządem w naszym ciele jest skóra – mówił Tobiasz.

W ramach dzisiejszych warsztatów wszyscy rodzice ze swoimi pociechami wykonali szereg interesujących eksperymentów. Było zdejmowanie odcisków palców, wyczuwanie przedmiotów za pomocą samej ręki, a także testowanie wytrzymałości na ból. Elementem finalnym sobotniej naukowej zabawy było stworzenie antystresowego gniotka, którego najmłodsi mogli zabrać ze sobą do domu.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO