Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Na Szydłówku wzięli sprawy w swoje ręce i naprawiali sobie osiedle

sobota, 01 sierpnia 2020 14:36 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Mieszkańcy Szydłówka wzięli dziś (1 sierpnia) udział w akcji „Naprawiamy sobie osiedle”. Efektem ich pracy jest odnowiona ławka nieopodal pawilonów przy ulicy Wiśniowej i zrewitalizowany klomb, już z nowymi nasadzeniami. Przy okazji uprzątnięte zostały także śmieci.

Pomysłodawcami i realizatorami przedsięwzięcia byli członkowie inicjatywy „Szydłówek odNowa” oraz radna Agata Wojda.

- Sama nazwa akcji definiuje to, co chcemy zrobić. Na osiedlu jest dużo zdewastowanej infrastruktury, dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i przeprowadzić interwencję obywatelską – mówi Agata Wojda.

W pomoc włączyli się mieszkańcy. Przynieśli między innymi ziemię, rozmawiali o potrzebach Szydłówka i służyli radą. Jak mówi Agata Wojda, miejsce interwencji nie było przypadkowe.

– Zdecydowaliśmy się na prace przy pawilonach z myślą o robiących tam zakupy. Wychodzący ze sklepu klienci z ciężkimi siatkami mogą teraz na chwilę przysiąść i odpocząć – informuje. – Jeśli chodzi o tematy poruszane z mieszkańcami, najbardziej zwracali uwagę na zły stan chodników i brak ławek. Wspominali też o tym, że na całym osiedlu znajduje się tylko jeden plac zabaw – dodaje.

Akcja nie powiodłaby się, gdyby nie zaangażowanie Tomasza Nowaka z „Szydłówka odNowa”, który na swoim koncie ma także inne przedsięwzięcia.

– Ruszyłem z inicjatywą pod koniec lutego 2019 roku. Wszystkie działania, jakie podejmuję, robię niedpłatnie. Chcę po prostu pomagać mieszkańcom, integrować ich i stworzyć lokalną społeczność – mówi Nowak. – Zrobiłem już parę rzeczy, takich jak na przykład impreza „Noc Świętojańska - Wianki Kieleckie”, akcja „Poznaj swojego radnego”, zapoczątkowałem również łąki kwietne na osiedlu. Zajmuję się także interwencjami. Wszystko to robię z pomocą przyjaciół, którzy także nie czerpią z tego żadnych korzyści – podsumowuje.

W pomoc włączyły się lokalne firmy, takie jak "EWIP Centrum Zamocowań", która zapewniła kotwy i wkręty oraz Cukiernia "W.Z.", która w dniu wydarzenia oferowała darmową porcję lodów dla każdego dziecka biorącego udział w akcji.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO