Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Dworzec autobusowy w Kielcach otwarty!

czwartek, 27 sierpnia 2020 15:00 / Autor: Mateusz Kaczmarczyk
Mateusz Kaczmarczyk

Po dwóch latach remontu i modernizacji kielecki dworzec autobusowy, popularnie zwany „spodkiem” lub „UFO” na powrót stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta.

– Dworzec jest jednym z najbardziej unikatowych obiektów w Europie i na świecie – stwierdził w trakcie przemówienia prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

– To rozwiązanie architektoniczne wielokrotnie starano się skopiować, ale prawie zawsze z mizernym skutkiem. Mowa nie tylko o kształcie, ale też o systemie obrotowym. W latach 70-tych, gdy obiekt powstawał był bardzo modernistyczny i dzięki remontowi wciąż taki jest.

Prezydent dodał, że następnym obiektem na mapie rozwoju miasta jest dworzec kolejowy.

Poświęcenia obiektu dokonał ks. Biskup Marian Florczyk.

Jednym z zaproszonych gości był były prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. To za jego kadencji rozpoczął się remont dworca. W rozmowie z Radiem eM zaznaczył, że przedsięwzięcia nie udałoby się rozpocząć, gdyby nie wojewódzki konserwator zabytków, który uczynił go zabytkiem, blokując możliwość zburzenia „spodka” i postawienia w jego miejsce np. galerii handlowej.

– Ważne, że „spodek” jest z nami. W moim odczuciu jest drugi po Pałacu Biskupów Krakowskich najważniejszy obiekt w Kielcach oraz wizytówka tego miasta i dzięki modernizacji pozostanie tak na wiele lat – mówi były prezydent Kielc.

Budynek, choć zachował swoją oryginalną bryłę, został gruntownie przebudowany, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Na pasażerów czekają takie atrakcje jak medioteka, restauracje, czy gogle wirtualnej rzeczywistości.

– Jeśli ktoś będzie miał dużo czasu będzie mógł pograć, lub wirtualnie pozwiedzać lokalne muzea i atrakcje Kielc – mówi Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

O godzinie 17 na terenie dworca autobusowego rozpocznie się przygotowana dla mieszkańców seria pokazów, w tym koncert zespołu Mafia i K.A.S.A, a o 21 pokaz laserowy w stylu science-fiction, gdzie głosu sztucznej inteligencji użyczył Piotr Fronczewski.

Pierwsze autobusy wyjadą z kieleckiego dworca 1 września.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO