Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] CENWIS już otwarty! "Będą tu działy się cuda"

wtorek, 30 czerwca 2020 16:33 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Uroczyście przecięta wstęga i wiele słów podziękowań - tak w skrócie można opisać spotkanie, podczas którego otwarto CENWIS - nowoczesną bazę dla studentów, naukowców oraz przedsiębiorców. 

CENWIS to projekt realizowany przez Politechnikę Świętokrzyską i finansowany środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. W ramach inwestycji na terenie kampusu powstaje czternaście nowoczesnych laboratoriów badawczych.

- Zaczynając w 2016 roku swoją ostatnią kadencję marzyłem, aby podstawą rozwoju uczelni stały się najnowsze technologie tworzące przyszłość nie tylko Politechniki, ale również regionu świętokrzyskiego. Kamieniem milowym tego rozwoju jest otwierany dzisiaj CENWIS - mówił Wiesław Trąmpczyński, rektor PŚk.

Wszystkie pomieszczenia zostaną wyposażane w najnowocześniejsze dostępne na rynku światowym technologie dla poszczególnych branż i dziedzin. Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów oraz Laboratorium Prototypowania i Eksploatacji Technologii i Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii już mają się czym pochwalić.

- Znajduje się tu między innymi wtryskarka z dwoma układami plastyfikującymi pozwalająca na przetwórstwo silikonu, ale również termoplastów. Jesteśmy pierwszą politechniką w Polsce, która posiada tego typu urządzenie. Wytwarzane w ten sposób elementy będą między innymi służyć medykom - tłumaczyła prof. Monika Madej. - Posiadamy miernik mikroklimatu, a także manekina termicznego - jednego z czterech w Polsce - dodała doktor Ewa Zender-Świercz.

Pozostałe laboratoria będą również kształcić w zakresie między innymi prototypowania i drukowania 3D, robotyzacji, aplikacji mobilnych, sztucznej inteligencji oraz wirtualnej rzeczywistości.

- To kolejna inwestycja stanowiąca koło zamachowe dla województwa świętokrzyskiego. Dzięki niej rozwinie się regionalna gospodarka i przedsiębiorstwa - mówiła wiceminister Anna Krupka.

- To historyczny moment. Dajemy młodzieży z naszego województwa możliwość studiowania i wdrażania swoich pomysłów tu, w Kielcach. Już nie będą musieli wyjeżdżać do większych ośrodków akademickich - stwierdził wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Budynek został poświęcony przez biskupa Jana Piotrowskiego. - Jedność, która wyrasta z prawdziwej kultury naukowej może dać piękne owoce. Mówiąc po ludzku, będą tu działy się cuda. Oby ich było jak najwięcej - powiedział.

Realizacja projektu opiewa na kwotę ponad 75 milionów złotych, z czego około 67 milionów pochodzi z funduszy unijnych. - Wartość dofinansowania dla CENWIS uplasowała się na trzecim miejscu w regionie. Jest on więc trzecią najważniejszą inwestycją w całym województwie świętokrzyskim - dodała wicemarszałek Renata Janik.

Projekt bezpośrednio realizuje dwa z trzech założeń określonych w strategii „Europa 2020” - rozwój inteligentny oraz rozwój zrównoważony. Natomiast pośrednio realizuje założenie dotyczące wspierania gospodarki zapewniającej spójność społeczną i terytorialną.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO