Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Biblioteka "Solidarności" już otwarta. Początek obchodów 40. rocznicy powstania związku

poniedziałek, 31 sierpnia 2020 14:23 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Od dziś (31 sierpnia) można już korzystać z nowo otwartej Biblioteki Solidarności przy Plantach 16 A w Kielcach. Instytucja powstała z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność” i jej otwarcie zapoczątkowało obchody uroczystości.

– Musimy wszyscy zdać sobie sprawę z tego, że godność narodową możemy zbudować tylko wtedy, kiedy posiadamy wiedzę o naszej historii i mamy jej świadomość, kiedy szanujemy naszą kulturę i duchowość. Właśnie to mają za zadanie zgromadzone przez nas książki. Mają służyć społeczeństwu, aby poznawało tę bardzo trudną, ale piękną historię i żebyśmy mogli oprzeć swoje spojrzenie w przyszłość na wiedzy – relacjonuje doktor Dorota Koczwańska-Kalita, Naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Przy okazji otwarcia biblioteki zaprezentowano wydawnictwo „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020” oraz promowano broszurę „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża” Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981.

– W broszurze przedstawiliśmy wydarzenia, które miały istotny wpływ na powstanie „Solidarności”, a także proces kształtowania się opozycji na kielecczyźnie. Opisaliśmy tu między innymi udział mieszkańców naszego województwa w pierwszej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do ojczyzny, pierwsze strajki i początki działalności w poszczególnych zakładach pracy – opisuje Marzena Grosicka, współautorka broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża”.

Podczas uroczystego otwarcia biblioteki podpisany został list intencyjny między Instytutem Pamięci Narodowej, a Solidarnością.

– Będziemy się starać, aby biblioteka się rozwijała. Jest ona także wzbogacana o kolejne pozycje z prywatnych zasobów. Póki co księgozbiór znajduje się w małym pomieszczeniu, ale w miarę jego powiększania się będziemy chcieli przenieść go do większego, gdzie powstanie duża biblioteka – podsumowuje Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO