Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

"Ekspresówka" tunelami przez centrum Kielc? Bardzo prawdopodobne

wtorek, 03 grudnia 2019 17:16 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Najprawdopodobniej w dwóch tunelach będzie przebiegać przez Kielce „ekspresówka” S74. To rozwiązanie rekomenduje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Kiedy rozpocznie się budowa? Najwcześniej w 2022 roku. 

Małgorzata Pawelec, rzecznik GDDKIA, informuje, że liczący ponad pięć kilometrów odcinek trasy ekspresowej będzie miał początek na węźle Kielce Zachód, a koniec przy skrzyżowaniu z aleją Solidarności. Trasa zostanie poprowadzona w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 74. 

 – Wariant z dwoma tunelami zakłada powstanie dwóch zamkniętych wykopów na dwóch odcinkach między ulicą Olszewskiego a wiaduktami kolejowymi oraz między ulicami Klonową a Marszałkowską. Planowane są także dwa nowe węzły: Hubalczyków i Zagnańska – wyjaśnia Pawelec. 

Opracowano także dwa inne warianty:

Pierwszy o nazwie „mury” zakłada przebieg trasy ekspresowej na poziomie  -1 w odkrytym wykopie i murach oporowych w miejscach skrzyżowań dwupoziomowych i węzłów oraz wzdłuż ulicy Jesionowej. 

Drugi o nazwie „tunel” miałby polegać na budowie głębokiego tunelu między planowanym węzłem Hubalczyków, a przebudowanym węzłem Bocianek.

Ostateczną decyzję o zarekomendowaniu wariantu podejmie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad we wniosku o decyzję środowiskową,  po zapoznaniu się z wszystkimi ustaleniami i protokołem Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych. - Jesteśmy bliżej rozwiązań decyzyjnych, co przybliży nas do tego, aby prace na tym newralgicznym odcinku zostały rozpoczęte - informuje senator Krzysztof Słoń, obecny na spotkaniu wspomnianej komisji, które odbyło się w Warszawie.

Budowa drogi została wpisana do rządowego Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku.  W maju przyszłego roku planowane jest ogłoszenie przetargu w trybie zaprojektuj i zbuduj. Zgodnie z rządowymi planami droga powinna powstać do 2024 roku. 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO